304 Stainless Steel Waterfall Kitchen Sink Large Single Slot Integrated Digital Display Faucet Set Soap Dispenser Cup Washer
-
( 2 Reviews )Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings02
3,218.14R – 3,461.58RPrice range: 3,218.14R through 3,461.58R (-34%)
17058 in stock
















Advantages of stainless steel faucet:
(1) Stainless steel material contains no Pb, so it is one of the materials that are safe for human body at present.
(2) The stainless steel faucet body is produced using precision casting technology, and the internal and external surfaces of the product are smooth and delicate, without any health and safety hazards.
(3) The whole body is corrosion-resistant, does not require electroplating, and the appearance is the same.
(4) All production processes are environmentally friendly, and there is no impact on the environment.
(5) As new as ever, there is no wear or detachment of the electroplating layer.
◆Spool:
(1) The precise ceramic valve core is adopted, which has high hardness, high quality, comfortable and light feel, smooth and labor-saving, durable and water-tight.
(2) No maintenance, no wear, anti-aging.
(3) Suitable for hard water, warm water, not affected by gravel or sand.
◆Surface treatment: hand-drawn surface
◆ Product inspection: Strict inspection system, 100% water test shall be carried out before the product leaves the factory to ensure that the faucet is watertight. The surface has been wiped clean, and it is normal if there is water in the faucet and residual water in the toilet.
◆ Precautions for installation:
(1) Before installing the faucet, the residual dirty water, residue, sand grains and impurities in the water pipe should be washed clean before installing the faucet to avoid blockage.
(2) The faucet and hot and cold water pipes must be installed correctly, facing the faucet, with hot water on the left and cold water on the right.
(3) Check the installation size, and do not force the installation to avoid damaging the product parts.
(4) The surface is regularly scrubbed and decontaminated with detergent, keep its surface clean, and do not use any abrasive detergent, hard cloth, paper towel or steel wool, and any acidic, rough detergent or soap to wipe the surface of the faucet.
Additional information
| Weight | 30 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 cm |
| Brand Name | NoEnName_Null |
| Feature | With Faucet |
| Material | Stainless steel |
| Number of Holes | ONE |
| Installation Method | Assembly |
| Origin | Mainland China |
| Sink Style | Single Bowl |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Bowl Shape | Rectangular |
| Certification | CE |
| Installation Type | Above Counter |
| Item number | Integrated sink |
| Type of faucet | All copper |
| Hole size | 75*46 |
| colour | Whale piano digital display sink |
| model | Integrated sink |
| thickness | 3mm |
| net weight | 16kg |
| notch | Single slot |
| texture of wood | stainless steel |
| Forming process | Handmade integration |
| Surface treatment | Nano coating |
| groove depth | 20cm |
| style | Modern minimalism |
| There is no launch | have |
Average Rating
5.00
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
2 Reviews For This Product
Related Products
-
-40%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistModern Smart Sensor Intelligent Deck Mounted Automatic Sense Brass Cold Hot Water Mixer Wash Basin Faucet
Rated 5.00 out of 505635.58R – 908.87RPrice range: 635.58R through 908.87R -
-37%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistChrome Pure Water Faucet 360 rotation Multifunction Kitchen Filter Purification Crane Dual handles Hot Cold Mixer Taps
Rated 5.00 out of 501743.68R – 973.88RPrice range: 743.68R through 973.88R -
-36%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist1,096.63R – 1,338.25RPrice range: 1,096.63R through 1,338.25R -
-34%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist319.74R – 916.91RPrice range: 319.74R through 916.91R -
-35%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist304 Stainless Steel Rotatable Faucet Kitchen Hot and Cold Mixer Vegetable Sink Basin Taps with Hose Accessories
Rated 4.80 out of 505935.21R – 1,070.16RPrice range: 935.21R through 1,070.16R -
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistWaterfall Kitchen Faucet 4 Modes Universal 360°Rotating Swing Arm Stainless Steel Hot Cold Single Hole Deck Mounted Sink Tap
Rated 5.00 out of 501494.92R – 497.77RPrice range: 494.92R through 497.77R -
-53%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistBathroom Faucet Brass Rose Gold White Bathroom Basin Faucet Cold Hot Water Mixer Sink Tap Deck Mounted Black Rose Gold Tap
Rated 5.00 out of 503287.43R – 1,064.58RPrice range: 287.43R through 1,064.58R -
-29%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist741.34R – 997.75RPrice range: 741.34R through 997.75R -
-52%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistStainless Steel Deck Mounted Wash Basin Hot And Cold Mixer Faucet
Rated 4.80 out of 525317.53R – 503.74RPrice range: 317.53R through 503.74R -
-56%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistNew Stainless Steel Waterfall Kitchen Sink Embossed Extra Large Single Bowl Digital Display Dishwashing Sinks With Draining Rack
Rated 5.00 out of 5022,959.78R – 7,318.42RPrice range: 2,959.78R through 7,318.42R






by Customer
The order was placed on February 18, and arrived at the Ukrposhta branch on April 8. Ukrainian customs missed without problems, the tax was not required to pay. The parcel is intact, there is nothing to do. In general, it looks quite decent, the only thing that the trails that are included in the washing kit would like to be 2 millimeters larger, because they temporarily drop off the controller. As for washing glass, first of all it is necessary to subpoena all the hoses that are screwed from the factory, secondly, 60cm water supply hoses, I was missing. I did not like the connection of the inflatable collar in the cancellation tube, because of the adapter in the kit, I bought a strap instead, such as putting water into the inflatable machine of the washing machine (only found with a slightly larger center hole). By connecting connections on a sea video on YouTube, there is nothing difficult at all.
by U***r
the parcel arrived super, which was ordered, indeed 82 days, the seller is young, answered all the questions, it is well packed, I recommend, thank you to the seller.