Brass Shower System Bathroom Faucet Shower Faucet Rainfall Shower Set Shower Cabin Bathroom Faucet With Shower
-
( 2 Reviews )Rated 4.50 out of 5 based on 2 customer ratings02
$87.94 – $97.33Price range: $87.94 through $97.33 (-50%)
10029 in stock
SKU:
1005005805947783
Category: Kitchen & Bath
Tags: bath, bathroom, Bathroom Rain Shower Faucet, brass, Brass Shower Rain System, cabin, faucet, kitchen, Rainf Shower Set Shower, rainfall, shower, spray, system
Share This:
Additional information
| Weight | 41 kg |
|---|---|
| Dimensions | 17 cm |
| Brand Name | OXG |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| Feature | Cold and Hot |
| Surface Finishing | Brass |
| Number of Handles | Single Handle |
| Certification | EAC |
| Style | Classic |
| Is Smart Device | No |
| Cold/Hot Water Control Type | Single Holder Dual Control |
| Valve Core Material | Ceramic |
| Surface Treatment | Blackened |
| Model Number | Chrome 001 |
| Type | With Slide Bar |
| Size | 8 inch |
| Product Name | Shower Faucet Set |
| Color | Chrome/Black |
| Material | Brass/ABS Plastic/304 stainless steel |
| Faucet Head Size | 8iNCH/10Inch/12inch |
| Hight | 75cm-118cm Adjustable |
| Support for extra height | Yes |
| Tube Shape | Square |
| 15-day free returns in some countries | Yes |
| warranty period | 12 months |
Average Rating
4.50
Rated 4.50 out of 5 based on 2 customer ratings
025 Star
50%
4 Star
50%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
2 Reviews For This Product
Related Products
-
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist -
-49%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistModern Curve Single Handle 304 Stainless Steel Hot And Cold Water Wash Basin Mixer Faucet
Rated 5.00 out of 503$48.34 – $53.09Price range: $48.34 through $53.09 -
-57%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistStainless Steel Kitchen Sink With Waterfall 100 x 50cm Extra Large Single Bowl Digital Display Multifunctional Dishwashing Sinks
Rated 5.00 out of 513$212.47 – $424.94Price range: $212.47 through $424.94 -
-49%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist$48.69 – $50.79Price range: $48.69 through $50.79 -
-51%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistModern Universal Rotatable Dual-mode Mechanical Arm Hot And Cold Wash Basin Faucet
Rated 4.40 out of 552$17.46 – $20.02Price range: $17.46 through $20.02 -
-52%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist$44.49 – $50.46Price range: $44.49 through $50.46 -
-58%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistModern Black Basin Faucet, Copper Bathroom Mixer Taps, Crane Deck Hot and Cold Water Sink Faucets Bathroom
Rated 4.36 out of 511$33.59 – $46.59Price range: $33.59 through $46.59 -
-56%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistNew Stainless Steel Waterfall Kitchen Sink Embossed Extra Large Single Bowl Digital Display Dishwashing Sinks With Draining Rack
Rated 5.00 out of 502$179.60 – $444.08Price range: $179.60 through $444.08 -
-52%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist360° Rotatable Bathroom Faucet Spout, Deck Mounted Chrome Water Tap, Single Hole Single Handle Hot and Cold Water Mixer
Rated 5.00 out of 502$22.91$47.72 -
-52%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist$59.10 – $92.87Price range: $59.10 through $92.87


















by Г***л
Great advice to everyone
by К***ч
It works, doesn’t leak, but everything is so flimsy that I was afraid of breaking it accidentally. Overall, it has been working for six months now.