Extendable Sink Faucet With Hot & Cold Mixer
-
( 9 Reviews )Rated 4.22 out of 5 based on 9 customer ratings09
32.94€ – 36.18€Price range: 32.94€ through 36.18€ (-36%)
SKU:
1005004871464368
Categories: Designer Taps & Faucets, Kitchen & Bath
Tags: designer, extendable, faucet, faucets, kitchen
Share This:
In other countries, we will default to send 1/2 caliber inlet pipes (applicable to almost all countries)
If you need different specifications of water inlet pipe, please contact us
Installation hole diameter:32-38mm
Main material: copper
Filter tip with bubbler
Origin: China
Note: The range of installation hole diameter must be 3.2cm – 3.8cm














Additional information
| Weight | 28 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 cm |
| Brand Name | GEGVE |
| Installation Type | Deck Mounted |
| High-concerned chemical | None |
| Valve Core Material | Ceramic |
| Origin | Mainland China |
| Housing Material | Brass |
| Surface Treatment | Brushed |
| Type | Ceramic Plate Spool |
| Number of Handles | Single Handle |
| Feature | Pull Out Faucets |
| Hot & Cold Water | Yes |
| Is Smart Device | No |
| Certification | CE |
| Style | Single Holder Single Hole |
| Faucet Mount | Single Hole |
| Weight Per Package | <2kg |
| Control | ValvE |
| Model Number | GEGVE07 |
Average Rating
4.22
Rated 4.22 out of 5 based on 9 customer ratings
095 Star
77.78%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
11.11%
1 Star
11.11%
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
9 Reviews For This Product
Related Products
-
-44%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistModern Trendy Single Handle Wash Basin Hot & Cold Deck Mount Mixer Faucet
Rated 5.00 out of 50249.89€ – 51.08€Price range: 49.89€ through 51.08€ -
-48%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistBathroom Brass Bidet Spray WIth Faucet Single Cold Water Sprayer Head
Rated 4.75 out of 50821.34€ – 26.12€Price range: 21.34€ through 26.12€ -
-24%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist54.84€ – 56.93€Price range: 54.84€ through 56.93€ -
-37%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistNew Modern Bathroom Basin Faucet Gray Single Lever Hot and Cold Brass Sink Mixer Black Chrome Gray Tap
Rated 5.00 out of 50176.39€ – 78.90€Price range: 76.39€ through 78.90€ -
-52%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistStainless Steel Deck Mounted Wash Basin Hot And Cold Mixer Faucet
Rated 4.80 out of 52516.38€ – 25.98€Price range: 16.38€ through 25.98€ -
-49%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistModern Curve Single Handle 304 Stainless Steel Hot And Cold Water Wash Basin Mixer Faucet
Rated 5.00 out of 50341.09€ – 45.13€Price range: 41.09€ through 45.13€ -
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist -
-49%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist40.14€ – 43.30€Price range: 40.14€ through 43.30€ -
-52%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist360° Rotatable Bathroom Faucet Spout, Deck Mounted Chrome Water Tap, Single Hole Single Handle Hot and Cold Water Mixer
Rated 5.00 out of 50219.47€40.57€ -
-55%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistModern Space Aluminum Shower Set Gray Shower System Set Digital Display Piano Button With Ambient Light Bathroom Faucets Shower Head
Rated 5.00 out of 505126.68€281.48€






by Customer
Received the faucet quickly, beautiful, well packaged, thank you to the seller
by Customer
Excellent item. Supplied with all accessories. Easy installation. Completely suitable.
by D***a
Fits exactly without the need for adapters or new pipes
by l***r
The packaging was too light and does not protect well. The box arrived crushed. The faucet is very light, made of chrome-plated plastic. The extendable part was broken at the screw level, making the item unusable.
by s***a
As described
by D***s
I thought it was of better quality. It’s practically all plastic. I don’t know if it will hold up over time. Disappointed.
by J***a
Looks good and functional…
by Customer
very nice easy to install
by I***r
The faucet arrived in good condition. It’s very large for a bathroom sink. It’s unfortunate that there’s no installation diagram.