Features
【High Quality】 Bathroom Faucet Durable and looks clean. Constructed of solid brass and advanced ceramic disc valve ensuring good quality and performance, drip-free.
【Easy to control】Basin Sink Mixer Tap has Hot & cold handle, single lever for effortless temperature & stream flow control, one hole design for easy installation above counter. Use honeycomb outlet, rapid water discharge, effective splash prevention. Premium ceramic cartridge for over 5000,000 times open & close guaranteed, providing good sealing performance without drips and waste.



Environmentally Friendly Lead-Free Copper
HEALTH AND SAFETY
BAKALA selects high-quality areator, which is not easy to build up scale, solves the problem of faucet blockage caused by scale and the water flow is not smooth, reduces the frequency of faucet replacement.
Reduces the hidden health hazards caused by long-term use of problematic water. Use more at ease.
Preferred brass thickened body
ANTI-PRESSURE AND EXPLOSION-PROOF,LONG-TERM USE
The body is thickened, which effectively resists the cold winter and is not easy to burst, so that every family can rest assured that water can be used in all seasons.

Powerful cartridge
After the life test of cartridge, it can continuously working more than 140,000 times. Even if it turn off and on 30 times a day, it can be used by a family of 6 for more than 10 years.

Effluent
Multi-layer filter bubbler, no splash, no waste, efficient washing.

Ten level electroplating standard
BRIGHT AS NEW
The BAKALA faucet has undergone a multi-layer electroplating process, and has passed the international standard salt spray test to reach the level 10 standard. After a long time use, there‘s no white spots, patina and rust on surface

Color Black


Grey


White


Chrome







1.Material:


Additional information
| Weight | 25 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 cm |
| Brand Name | BECOLA |
| Installation Type | Deck Mounted |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Valve Core Material | Ceramic |
| Origin | Mainland China |
| Housing Material | Metal |
| Surface Treatment | chrome |
| Type | Ceramic Plate Spool |
| Number of Handles | Single Handle |
| Feature | None |
| Hot & Cold Water | Yes |
| Is Smart Device | No |
| Certification | CE |
| Faucet Mount | Single Hole |
| Weight Per Package | <2kg |
| Control | ValvE |
| Model Number | BR-2023008 |
| Warranty | two-year |
| Installation method | single hole basin |
| Applicable scenario | bathroom, toilet, hotel |
| Style | Single handle, single hole |
| Valve core | ceramic |
| Color | Chrome/Black Ancient/Brushed |
| Material | Brass |
| Zwarte Kraan | Black Bathroom Faucet |
| Basin Mixer | Torneira Lavatorio |
| Hot water and Cold water | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
-
-58%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistModern Black Basin Faucet, Copper Bathroom Mixer Taps, Crane Deck Hot and Cold Water Sink Faucets Bathroom
Rated 4.36 out of 511$33.59 – $46.59Price range: $33.59 through $46.59 -
-30%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist$19.13 – $67.85Price range: $19.13 through $67.85 -
-45%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist$64.14 – $67.50Price range: $64.14 through $67.50 -
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist$57.79 – $60.98Price range: $57.79 through $60.98 -
-48%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistChrome Handheld Toilet Bidet Spray Faucet Stainless Steel Bidet Spray Personal Hygienic Cold Water Only
Rated 4.90 out of 510$25.21 – $30.11Price range: $25.21 through $30.11 -
-44%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist40 Cm Shower Faucet Extended Tube Brass Material For Bathroom Tap G1/2 The Connector Is Suitable For Our Shop Shower Mixer
Rated 3.00 out of 501$15.57 – $17.13Price range: $15.57 through $17.13 -
-29%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist$44.98 – $60.54Price range: $44.98 through $60.54 -
-57%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistStainless Steel Waterfall Kitchen Sink Cup Washer Knife Rack Embossed Extra Large Single Slot Apartment Left Side Drainage
Rated 5.00 out of 506$211.85 – $353.09Price range: $211.85 through $353.09 -
-45%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistNano 304 Stainless Steel Sink Waterfall Large Single Slot Kitchen Sink Vegetable Stainless Steel Household Sink
Rated 4.80 out of 505$156.89 – $202.47Price range: $156.89 through $202.47 -
-22%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist











Reviews
There are no reviews yet.