Modern Trendy Single Handle Wash Basin Hot & Cold Deck Mount Mixer Faucet
-
( 2 Reviews )Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings02
$58.69 – $60.09Price range: $58.69 through $60.09 (-44%)
681 in stock
SKU:
1005002405330549
Categories: Designer Taps & Faucets, Kitchen & Bath
Tags: basin, bath, cold, deck, designer, faucet, faucets, handle, kitchen, mixer, Modern, mount, single, spray, taps, trendy, wash
Share This:
Modern Trendy Single Handle Wash Basin Hot & Cold Deck Mount Mixer Faucet
Product Descriptions
Function: Bathroom Sink Faucet
Material: Solid Brass;
Finish: Oil Rubbed Bronze/ Chrome
With two pipes for hot and cold water
Special Features; Quiet Close, Easy to Install, Quiet


















Additional information
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 cm |
| Brand Name | bakala |
| Installation Type | Sitting |
| Housing Material | Brass |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Valve Core Material | Ceramic |
| Origin | Mainland China |
| Surface Treatment | polishing |
| Type | Ceramic Plate Spool |
| Number of Handles | Single Handle |
| Hot & Cold Water | Yes |
| Is Smart Device | No |
| Certification | None |
| Style | Single Holder Single Hole |
| Faucet Mount | Single Hole |
| Weight Per Package | <2kg |
| Control | ValvE |
| Model Number | BR-A111B |
| color | chrome/white/black/Matte gold |
| A111 design | Hollow design bathroom basin faucet |
| A110 design | sea wave design bathroom basin faucet |
| Flow pattern | A110 waterfall |
Average Rating
5.00
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
025 Star
100%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
2 Reviews For This Product
Related Products
-
-52%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistGrey/ Silver Pull Out Kitchen Faucet, Flexible Hot and Cold Water Kitchen Sink Mixer Faucet Deck Mounted with Stream Shower Mode
Rated 4.04 out of 592$39.09 – $39.36Price range: $39.09 through $39.36 -
-17%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist$20.19 – $81.65Price range: $20.19 through $81.65 -
-49%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTrendy Brushed Gold Basin Faucet Waterfall Bathroom Mixer Tap Deck Mounted Vessel Sink Faucet Black Chrome Tap Bathroom Faucet
Rated 5.00 out of 501$50.87 – $54.43Price range: $50.87 through $54.43 -
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistRound/Square Extension Tube Shower Faucet Extra Extend Tube Black Golden White Color Universal Interface Extend Tubes
Rated 4.93 out of 515$17.32 – $19.63Price range: $17.32 through $19.63 -
-37%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistNew Modern Bathroom Basin Faucet Gray Single Lever Hot and Cold Brass Sink Mixer Black Chrome Gray Tap
Rated 5.00 out of 501$89.87 – $92.82Price range: $89.87 through $92.82 -
-51%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistModern Universal Rotatable Dual-mode Mechanical Arm Hot And Cold Wash Basin Faucet
Rated 4.40 out of 552$17.46 – $20.02Price range: $17.46 through $20.02 -
-57%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistKitchen Faucet LED Power Temperature Display Faucet Kitchen Faucet Modern Style Sink Faucet for Kitchen
Rated 5.00 out of 502$62.39$145.09 -
-52%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistStainless Steel Deck Mounted Wash Basin Hot And Cold Mixer Faucet
Rated 4.80 out of 525$19.27 – $30.57Price range: $19.27 through $30.57 -
-34%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist$19.40 – $55.64Price range: $19.40 through $55.64 -
-58%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistModern Black Basin Faucet, Copper Bathroom Mixer Taps, Crane Deck Hot and Cold Water Sink Faucets Bathroom
Rated 4.36 out of 511$33.59 – $46.59Price range: $33.59 through $46.59











by f***a
Good stuff
by A***d
Excellent product. Sleek modern look which gives your bathroom the edge