40W Modern LED Smart Ceiling Light Dimmable RGB Home Lighing WiFi Tuya App Voice Control Ultrathin Surface Mounting Ceiling Lamp
-
( 3 Reviews )Rated 5.00 out of 5 based on 3 customer ratings03
$43.96 – $46.27Price range: $43.96 through $46.27 (-31%)
817 in stock
Feature:
● Intelligent Control: Tuya Smart ceiling light support WiFi Smart Life App and AI voice control work with Google Home & Alexa Echo.
● VOICE CONTROL: Smart ceiling light no hub compatible with Alexa Echo (via “smart life”), Alexa Echo dot and Google Home Assistant, control the wifi ceiling light via your voice, No hub required. (e.g. ‘Alexa, set the bedroom to warm white’) NOTE: WiFi smart light only supports 2.4 GHz Wi-Fi network, More service features are subject to more service provider software support features.
● APP Remote Control: Turning on/off the Alexa, google home and enabled smart ceiling Light whether you are at home or away.,you just need to download an app of “smart life”. You can create a group for all of your smart ceiling Light and control them all with just one command. Works with 2.4GHz Wi-Fi network.
● Easier Installation: LED ceiling light offers easier installation . With a bracket and all mounting hardware included, Simply get your light ready to go!
● Long Life Span: Lasting over 50,000 hours, Don’t worried about frequent light fixtures replacing.
Specification:
● Function type: Modern Smart LED Ceiling Light
● Material: ABS+ Acrylic
● Beam angle: 120 degrees
● Light color: Adjust(2700-6500K)
● Power: 40W(30W White Light + 10W RGB)
● Luminous effect: 80-110LM/W
● Input voltage: AC 85-265V
● Life span: >50000h
Note: Smart lights can still use the wall switch to control the lights on and off, and the product has a memory function, if you use the wall switch to turn off the lights, the next time you turn on the lights, it will keep the lights you set last time Brightness and color temperature.
















Additional information
| Weight | 32 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6 cm |
| Brand Name | Asign |
| Is Smart Device | YES |
| Body Material | Ironware + Acrylic |
| Luminous Flux | 249-2000 |
| Installation Method | self-contained |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Power Source | AC |
| Is Dimmable | Yes |
| Origin | Mainland China |
| Voltage | 90-260V |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Base Type | None |
| Finish | FROSTED |
| Technics | Painted |
| Features | smart ceiling light |
| Material | PVC |
| Model Number | Square ceiling light |
| Item Type | ceiling lights |
| Warranty | 2 years |
| Number of light sources | > 20 |
| Lighting Area | 15-30square meters |
| Switch Type | REMOTE CONTROL |
| Light Source | LED bulbs |
| Style | Modern Style |
| Use | Daily Lighting |
| Certification | CE |
| Install Style | Surface mounted |
| Application | Bed Room |
| Color | WHITE |
| Body Color | White |
| Light Color | RGB and Warm White to Cold White |
| Wattage | 40W |
| Shape | Round / Square |
| Feature 1 | wifi smart ceilight lamp |
| Feature 2 | work with alexa |
| Feature 3 | work with google assistant |
| Feature 4 | Remote control Ceiling light |
| Feature 5 | Surface mounted ceiling light |
Average Rating
5.00
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
3 Reviews For This Product
Related Products
-
-8%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistModern LED Ceiling Light Smart Tuya App Alexa Voice Remote Control Panel Indoor Light
Rated 5.00 out of 502$10.96 – $44.85Price range: $10.96 through $44.85 -
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistRGBW RGB Zigbee 3.0 CCT Controller LED Strip Lights Switch Dimmable Wifi Dimmer With Tuya Gateway HueBridge SmartThings Bridge
Rated 4.84 out of 519$11.53 – $13.95Price range: $11.53 through $13.95 -
-51%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistSmart WiFi LED Round Panel Dimmable Ambient Ceiling Light, 24W, Cozylife APP Control, Voice Control, AC85-265V, Works Alexa Geogle Home
Rated 4.69 out of 529$20.02$40.84 -
-66%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistWiFi Smart Dimmable Round LED Downlight Zigbee 5W 7W 10W 15W RGB Color Changeable Alexa Google Home Voice Control
Rated 4.89 out of 519$13.44 – $21.35Price range: $13.44 through $21.35 -
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya Smart Bluetooth Ceiling Light 25W 85-265V RGB Circular Ambient Lamp APP Control Work With Alexa Google Home For Home Decor
Rated 5.00 out of 501$19.98 – $20.28Price range: $19.98 through $20.28 -
-14%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist8mm 10mm 2Pin 3Pin 4Pin 5Pin 6Pin 12mm IP20 IP65 LED Strip to Strips or Line Quick Connectors Extension Wire Terminal Connectors
Rated 4.82 out of 5111$3.17 – $9.48Price range: $3.17 through $9.48 -
-66%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistSlim Ceiling Lights Nordic Modern Strip Lights
Rated 4.75 out of 520$40.11 – $113.35Price range: $40.11 through $113.35 -
-53%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistSmart WIFI RGBCW LED Round Ceiling Light Tuya APP Dimmable Compatible with Alexa Google Assistant
Rated 5.00 out of 516$27.91$59.39 -
-7%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistIntelligent LED Ceiling Light Tuya WiFi RGB Dimmable Alexa Voice Controlled Google Home Living Room Bedroom Indoor Lighting
Rated 5.00 out of 505$28.25 – $41.46Price range: $28.25 through $41.46 -
-5%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya WiFi LED Controller Alexa Google Home Voice Control RGB RGBW CCT LED Strip Smart Controller APP BT RF Remote 2.4G DC12V-24V
Rated 4.55 out of 591$10.98 – $16.10Price range: $10.98 through $16.10







by D***k
Very nice. Good. 😊 👍 ✌️
by F***u
bello
by А***в
The most important thing is that this lamp connects to Alice. After turning off, first tell Alice to turn on the light or chandelier. The central light turns on. And then you tell Alice to turn on the red COLOR or blue, and she turns on the side lighting, that is, the side lighting turns on when the word “Color” is mentioned. And that’s it, Alice needs to give two commands, turn on Light and Color. Next, to pair with the phone (using the smart life app through which Alice sees this chandelier), simply press the round button in the middle of the white remote labeled ‘setup’. The chandelier will blink, after which you can add this device to smart life.