RGB Smart Ceiling Light CCT APP Control 370mm 300mm 18-54w 220v Ambient Light For Bedroom Home Decor
-
( 11 Reviews )Rated 4.91 out of 5 based on 11 customer ratings11
AED79.30 – AED100.27Price range: AED79.30 through AED100.27 (-50%)
32 in stock
• RGB CCT APP Control :Control the light’s color and brightness with your smartphone using the RGB CCT APP Control feature.
• LED Bulbs :The LED bulbs provide bright and efficient lighting, making it perfect for daily use.
• Dimmable :Adjust the light’s brightness to suit your mood or activity with the dimmable feature.
• Multiple Colors :Choose from a variety of colors to create the perfect ambiance for any occasion with the multiple colors feature.
Feature
Smart iLink APP control; RGB running effect; 2700-6500K Stepless dimming; With an infrared remote control
Specification
Power: 18-54w
Light color:RGB + 2700K-6500K
Voltage: 220V-240V
Shell: white shell
Size:300*50 370*50 (mm)
Application: living room, bedroom, study, dining room, balcony
Style: modern minimalist
Package includes
1x Ceiling Lamp, 1xRemote control (without battery),1xKit














Additional information
| Weight | 32 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 cm |
| Brand Name | BENEWTON |
| Installation Method | Assembly |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Origin | Mainland China |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Smart Device | YES |
| Base Type | None |
| Body Material | ABS |
| Finish | PC |
| Technics | Hot Bending |
| Features | Smart ILink APP |
| Material | PP/Plastic |
| Model Number | RGB Ceiling Light |
| Item Type | ceiling lights |
| Warranty | 1 Year |
| Number of light sources | > 20 |
| Lighting Area | 15-30square meters |
| Power Source | AC |
| Is Dimmable | Yes |
| Switch Type | None |
| Light Source | LED bulbs |
| Style | Modern Style |
| Use | Daily Lighting |
| Certification | CE |
| Install Style | Surface mounted |
| Application | study |
| Voltage | 220V |
| Color | MULTI |
| Choice | yes |
Average Rating
4.91
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
11 Reviews For This Product
Related Products
-
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistAED399.45 – AED1,291.78Price range: AED399.45 through AED1,291.78 -
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistDimmable TUYA RGB LED Ceiling Recessed Downlight AC85-265V 10W 15W Intelligent Graffiti Control Voice APP
Rated 4.86 out of 507AED39.24 – AED47.16Price range: AED39.24 through AED47.16 -
-53%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistAED36.01 – AED57.51Price range: AED36.01 through AED57.51 -
-36%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistAED244.21 – AED298.02Price range: AED244.21 through AED298.02 -
-14%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist8mm 10mm 2Pin 3Pin 4Pin 5Pin 6Pin 12mm IP20 IP65 LED Strip to Strips or Line Quick Connectors Extension Wire Terminal Connectors
Rated 4.82 out of 5111AED11.62 – AED34.79Price range: AED11.62 through AED34.79 -
-49%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistDigital Display Bathroom Basin Faucet Intelligent LED Brass Deck Mounted Washbasin Crane Hot Cold Water Mixer Sink Vanity Tap
Rated 5.00 out of 507AED206.21 – AED207.25Price range: AED206.21 through AED207.25 -
-6%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist36W Square RGB Ceiling Light, 30cm LED Ceiling Light with Remote, App Control Colour Changing Ceiling Light
Rated 5.00 out of 501AED102.76AED109.78 -
-12%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistAED207.17 – AED219.59Price range: AED207.17 through AED219.59 -
-40%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistAED31.50 – AED96.89Price range: AED31.50 through AED96.89 -
-67%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya Smart LED Ceiling Light App Voice Control Alexa/Google Remote Control Square Ceiling Lights
Rated 4.76 out of 537AED128.83 – AED136.83Price range: AED128.83 through AED136.83












by Customer
This is the second time i purchased this item and is proven working well. Will come back again for my 3 orders
by 연***r
We will recommend you a completely cool item. I bought and installed without any doubt, and life became convenient. That’s cool. We will recommend you a completely cool item. I bought and installed without any doubt, and life became convenient. That’s cool.
by j***U
Compliant with the order delivery time 08 days.
by K***l
Another piece, works correctly as the previous remote controls operate on the same waves for a total of approx
by K***n
All is ok
by A***n
good
by V***o
Excellent
by Л***к
The phone is ascravo to be brought in 18 M. P. P. through the phone without trying.
by K***n
All is OK.
by Customer
Hahahaha and he tells me I don’t know how you know that he took my grandmother’s car that I love you and I don’t know what to do and don’t worry my love and that I tell you something for you my love love life and I don’t tell you I really love you I don’t care
by Customer
I haven’t tried it yet, but it arrived well packaged and in perfect condition, with good quality and fast delivery. I will leave a subsequent review if I see anything else