Slim Ceiling Lights Nordic Modern Strip Lights
-
( 20 Reviews )Rated 4.75 out of 5 based on 20 customer ratings20
$40.11 – $113.35Price range: $40.11 through $113.35 (-66%)
92484 in stock
Modern New Look Ceiling Lights
Item Style: Modern, Nordic
Material: Metal, Acrylic
Color Temperature: Warm White (2700K-3500K) No remote, Neutral light (4000K-4500K) No remote,Cool White (6000K-6500K) No remote, Dimmable with remote
Voltage: AC110-240V everyone can use
Lifetime of light source: 50000 hours
Warranty: 2 years
Any problem, please contact customer service, we will respond the first time.
Note: This product does not support dimming with a dimmer switch.
(Dimmable with remote)The dimming options are also limited to Dimming with a remote control.
The light has a memory function.
If you turn on the light for more than 10 seconds
and then turn it off for more than 10 seconds,
the light will remain the same color next time you turn it on.



























Additional information
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 9 cm |
| Brand Name | FLDY |
| Is Smart Device | No |
| Body Material | Ironware + Acrylic |
| Luminous Flux | 2000-82000 |
| Installation Method | self-contained |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Power Source | AC |
| Is Dimmable | No |
| Origin | Mainland China |
| Voltage | 90-260V |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Finish | IRON |
| Technics | Painted |
| Material | aluminum |
| Model Number | FLXDL1200 |
| Item Type | ceiling lights |
| Number of light sources | 1 |
| Lighting Area | 5-10square meters |
| Switch Type | None |
| Style | Modern Style |
| Use | Daily Lighting |
| Certification | CCC |
| Install Style | Surface mounted |
| Color | black |
| Usage 1 | Ceiling light |
| Usage 2 | Aisle lights |
| Usage 3 | Bedroom lights |
| Usage 4 | Nordic modern |
Average Rating
4.75
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
20 Reviews For This Product
Related Products
-
-67%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya Smart LED Ceiling Light App Voice Control Alexa/Google Remote Control Square Ceiling Lights
Rated 4.76 out of 537$35.10 – $37.28Price range: $35.10 through $37.28 -
-14%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist8mm 10mm 2Pin 3Pin 4Pin 5Pin 6Pin 12mm IP20 IP65 LED Strip to Strips or Line Quick Connectors Extension Wire Terminal Connectors
Rated 4.82 out of 5111$3.17 – $9.48Price range: $3.17 through $9.48 -
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistDimmable TUYA RGB LED Ceiling Recessed Downlight AC85-265V 10W 15W Intelligent Graffiti Control Voice APP
Rated 4.86 out of 507$10.69 – $12.85Price range: $10.69 through $12.85 -
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya Smart Bluetooth Ceiling Light 25W 85-265V RGB Circular Ambient Lamp APP Control Work With Alexa Google Home For Home Decor
Rated 5.00 out of 501$19.98 – $20.28Price range: $19.98 through $20.28 -
-66%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistRGB Smart Ceiling Light LED Light with Speaker 30W 36W Audio Music Play TUYA APP Bluetooth WIFI Home Decor Bedroom Living Room
Rated 4.82 out of 576$21.81 – $28.57Price range: $21.81 through $28.57 -
-66%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistWiFi Smart Dimmable Round LED Downlight Zigbee 5W 7W 10W 15W RGB Color Changeable Alexa Google Home Voice Control
Rated 4.89 out of 519$13.44 – $21.35Price range: $13.44 through $21.35 -
-66%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistRGB Smart Ceiling Light CCT APP Control 370mm 300mm 18-54w 220v Ambient Light For Bedroom Home Decor
Rated 4.76 out of 517$20.02 – $20.27Price range: $20.02 through $20.27 -
-53%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistSmart WIFI RGBCW LED Round Ceiling Light Tuya APP Dimmable Compatible with Alexa Google Assistant
Rated 5.00 out of 516$27.91$59.39 -
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistRGB Smart Ceiling Light CCT APP Control 370mm 300mm 18-54w 220v Ambient Light For Bedroom Home Decor
Rated 4.91 out of 511$21.61 – $27.32Price range: $21.61 through $27.32 -
-46%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistRGB LED Modern Ceiling Lights with Remote Control 36W Dimmable Ceiling Lights
Rated 4.00 out of 503$14.68$27.19










by G***i
gorgeous! packaged very well for shipping, excellent product! Well done!
by L***i
Great product. Communication with the seller at the highest level. It solved my problem even though the error was on my side. I recommend.
by E***v
perfect perfect Arrived within 4 days to the house With attitude and answer to every question! !
by A***r
Extremely fast shipping. Good quality, looks ver good. Also very good customer service.
by G***g
The parcel was packed very well and arrived fast. I still haven’t installed it, but i hoped it will be ok.
by m***n
The item was received and it is working perfectly. Thanks to the seller as he sent me the item with the same specifications mentioned on the website.
by l***r
Fast and neat delivery. Quality items. Thank you
by Customer
Thank you.
by Y***n
Unbelievable amazing seller! ! The best seller i work with so far in ae and i’m heavy user! ! The minutes i placed the order, the seller communicated with me to ask technical question how to install the lamps, he even prepare the lamp in the way i need it on the ceiling and all i’ve got to do is to install it. The lamp arrive to my door house using ups in just 5 working days!!! This is amazing, This seller is super recommended. I’ll add additional review once i will install the lamp! Thanks
by r***k
Construction okey the leds light up well, b
by a***s
After receiving the lamp, I was surprised how hard it was to state. it was perfect. brighter than other merchants.
by d***a
Very nice, they came quickly.
by s***s
Top quality light,very satisfed
by Customer
In the picture it looks thicker. Hard installation for attaching 1 next to 1
by a***i
Very quality product with an option to replace lighting modes. He remembers the last action you change
by a***r
Good product.
by c***r
This lamp is easy to use, looks good, reasonably priced, satisfied
by l***y
“nice looks nice “
by g***p
Very good lamp
by s***l
Good