Intelligent LED Ceiling Light Tuya WiFi RGB Dimmable Alexa Voice Controlled Google Home Living Room Bedroom Indoor Lighting
-
( 5 Reviews )Rated 5.00 out of 5 based on 5 customer ratings05
$28.25 – $41.46Price range: $28.25 through $41.46 (-7%)
284 in stock
SKU:
1005007031511896
Category: Modern Lightings
Tags: alexa, Alexa Google Home Control, Alexa Voice Controlled, bedroom, ceiling, controlled, dimmable, google, home, indoor, intelligent, LED Intelligent Ceiling Light, light, lighting, lightings, living, Modern, room, tuya, Tuya WiFi RGB Dimmable Ceiling Light, voice, wifi
Share This:
RGBCW with Remote Control and Tuya APP function:
1.Remote control adjustment: Brightness adjustable from 20% to 100%, color temperature adjustable from 3000-6500K.
2. Remote control can switch between red, green, blue, yellow, light blue, and pink with 6 colors of light. RGB cycle conversion
3. Memory function, keep the light on for more than 10 seconds, and the lighting mode will remain unchanged the next time it is turned on.
4.Remote control distance: 10-15 meters
5.Turn off the lights at a fixed time of 60 seconds
6.Support third-party voice Alex/Google Assistant
7. With music rhythm, the lights will change colors according to the melody of the music.
8.Timed switching of lighting fixtures
9.Remote control of lighting fixtures
10. Different modes can be selected, such as jumping, colorful, reading, gradient, etc
11.Different scenes can be set.
1.Remote control adjustment: Brightness adjustable from 20% to 100%, color temperature adjustable from 3000-6500K.
2. Remote control can switch between red, green, blue, yellow, light blue, and pink with 6 colors of light. RGB cycle conversion
3. Memory function, keep the light on for more than 10 seconds, and the lighting mode will remain unchanged the next time it is turned on.
4.Remote control distance: 10-15 meters
5.Turn off the lights at a fixed time of 60 seconds
6.Support third-party voice Alex/Google Assistant
7. With music rhythm, the lights will change colors according to the melody of the music.
8.Timed switching of lighting fixtures
9.Remote control of lighting fixtures
10. Different modes can be selected, such as jumping, colorful, reading, gradient, etc
11.Different scenes can be set.



















Additional information
| Weight | 39 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 cm |
| Brand Name | LuminaryArt |
| Is Smart Device | YES |
| Body Material | PC |
| Luminous Flux | 2000-82000 |
| Installation Method | self-contained |
| Is Bulbs Included | No |
| Power Source | AC |
| Is Dimmable | Yes |
| Origin | Mainland China |
| Voltage | 220V |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Base Type | Wedge |
| Technics | Plain Dyed |
| Features | RGB+CCT+BLE-WIFI |
| Material | PP/Plastic |
| Model Number | LED 2.4G+RGB ceiling light |
| Item Type | ceiling lights |
| Warranty | 1 year |
| Number of light sources | > 20 |
| Lighting Area | 10-15square meters |
| Switch Type | REMOTE CONTROL |
| Light Source | LED bulbs |
| Style | Modern Style |
| Use | Daily Lighting |
| Certification | CCC |
| Install Style | Surface mounted |
| Application | BATHROOM |
| attribute 1 | Intelligent ceiling light |
| attribute 2 | 30cm diameter, 38cm diameter |
| attribute 3 | Music mode/movie mode/dynamic mode, etc |
| attribute 4 | Remote control |
| attribute 5 | Music Rhythm light |
| attribute 6 | 2.4g RGB ceiling light |
| attribute 7 | Brightness adjustable from 20% to 100% |
| attribute 8 | 30W / 40W |
| attribute 9 | Amazon Alexa ,Google home |
| attribute10 | voice control |
| attribute 11 | RGB+CCT/3000K-6500K |
| attribute 12 | 100V-245V/170-245V |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
Average Rating
5.00
Rated 5.00 out of 5 based on 5 customer ratings
055 Star
100%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
5 Reviews For This Product
Related Products
-
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistRGBW RGB Zigbee 3.0 CCT Controller LED Strip Lights Switch Dimmable Wifi Dimmer With Tuya Gateway HueBridge SmartThings Bridge
Rated 4.84 out of 519$11.53 – $13.95Price range: $11.53 through $13.95 -
-31%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist40W Modern LED Smart Ceiling Light Dimmable RGB Home Lighing WiFi Tuya App Voice Control Ultrathin Surface Mounting Ceiling Lamp
Rated 5.00 out of 503$43.96 – $46.27Price range: $43.96 through $46.27 -
-5%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya WiFi LED Controller Alexa Google Home Voice Control RGB RGBW CCT LED Strip Smart Controller APP BT RF Remote 2.4G DC12V-24V
Rated 4.55 out of 591$10.98 – $16.10Price range: $10.98 through $16.10 -
-67%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya Smart LED Ceiling Light App Voice Control Alexa/Google Remote Control Square Ceiling Lights
Rated 4.76 out of 537$35.10 – $37.28Price range: $35.10 through $37.28 -
-65%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist220V Tuya WiFi Smart Ceiling Light with RF 2.4G Remote Smart Life APP Alexa Google Home Voice Control 24W Round LED Ceiling Lamp
Rated 4.50 out of 502$19.72 – $21.69Price range: $19.72 through $21.69 -
-14%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist8mm 10mm 2Pin 3Pin 4Pin 5Pin 6Pin 12mm IP20 IP65 LED Strip to Strips or Line Quick Connectors Extension Wire Terminal Connectors
Rated 4.82 out of 5111$3.17 – $9.48Price range: $3.17 through $9.48 -
-56%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist -
-51%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistSmart WiFi LED Round Panel Dimmable Ambient Ceiling Light, 24W, Cozylife APP Control, Voice Control, AC85-265V, Works Alexa Geogle Home
Rated 4.69 out of 529$20.02$40.84 -
-66%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistRGB Smart Ceiling Light CCT APP Control 370mm 300mm 18-54w 220v Ambient Light For Bedroom Home Decor
Rated 4.76 out of 517$20.02 – $20.27Price range: $20.02 through $20.27 -
-66%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistRGB Smart Ceiling Light LED Light with Speaker 30W 36W Audio Music Play TUYA APP Bluetooth WIFI Home Decor Bedroom Living Room
Rated 4.82 out of 576$21.81 – $28.57Price range: $21.81 through $28.57









by С***ч
Bought two identical lights in the corridor to replace the old spots. One of the lamps came covered up inside, disassembled, straightened, nothing cracked Installation is very fast, connection phase and zero, no ground. Snap base quick release Immediately connected via the remote in turn to smart life, the region of Russia. WiFi lamps found quickly. Then merged with Yandex account. Alice easily controls chandeliers, adds scripts, but has not yet figured out how to turn on the modes of alternating light, you can choose any of 16 colors, but the gradients or color music have not yet worked out, I am sure that over time they will finish Conclusions: Worth your money Stylish Flat Bright Much cheaper than marketplaces Customs passed quickly, the seller sent in different parcels, both tracked, 6 days before Moscow time
by M***m
Ok.
by a***r
It works well and good.
by g***a
Excellent product
by L***r
The item is nice, works with tuya application as well. Colors are accurate. Easy to install and to set up.