RGB LED Modern Ceiling Lights with Remote Control 36W Dimmable Ceiling Lights
-
( 3 Reviews )Rated 4.00 out of 5 based on 3 customer ratings03
$14.68$27.19 (-46%)
1406 in stock
Descriptions:
RGB: Whether you want to celebrate or spend a romantic moment, RGB LED chandeliers can create a perfect atmosphere for any occasion.
Adjustable and color temperature setting: ceiling lamps have high reference brightness, but you can also dim or change the high and low color temperatures. The color temperature (3000K-6000K) is set by remote control (20%/50%/100%).
Eye-friendly: These LED chandeliers are soft, glare-free, and have no stroboscopic, infrared or ultraviolet radiation, which can easily illuminate a room of about 10-30 square meters.
Energy saving: this chandelier can reduce energy consumption by up to 85% (compared with light bulbs), which is very suitable for living rooms, bedrooms, children’s rooms, bathrooms, hotels, offices, kitchens, walls, ceilings, families and so on.
Long service life: Due to the use of LED lighting, the service life of LED can reach 50,000 hours, so there is no need to consider the replacement of LED.
Parameters:
Input voltage: 170-245V.
Power: 36 W
LED color: 6000K (cold white) -3000K (warm yellow) -4000K (warm white)+multicolor (RGB)
LED light source: 2800 LM
Color rendering index: 85
Start-up time: < 0.5s = 100% (no start-up delay-100% lights up instantly)
Control mode: remote control/wall switch
Remote control range: 10 m
Material: PVC
Product height: 5.5cm
Energy efficiency grade: A++
LED working temperature:-25 c ~+40 c
Size: 28*28*5.5cm
Package list:
1 * Ceiling Light
1 * Remote control

Additional information
| Weight | 28 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6 cm |
| Brand Name | NoEnName_Null |
| Luminous Flux | 249-2000 |
| Installation Method | self-contained |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Power Source | AC |
| Origin | Mainland China |
| Certification | ce |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Material | PVC/Plastic |
| Model Number | ZJXP0045A |
| Item Type | ceiling lights |
| Is Dimmable | Yes |
| Switch Type | REMOTE CONTROL |
| Light Source | LED bulbs |
| Style | Contemporary |
| Use | Daily Lighting |
| Application | Foyer |
| Color | WHITE |
| Input voltage | Input voltage: 170-245V. |
| Power | 36 W |
| Color rendering index | 85 |
| Size | 28 * 28*28*5.5cm |
| Package list | 1 X chandelier |
| Package list 1 | 1 X Remote control |
Average Rating
4.00
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
3 Reviews For This Product
Related Products
-
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya Smart Bluetooth Ceiling Light 25W 85-265V RGB Circular Ambient Lamp APP Control Work With Alexa Google Home For Home Decor
Rated 5.00 out of 501$19.98 – $20.28Price range: $19.98 through $20.28 -
-14%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist8mm 10mm 2Pin 3Pin 4Pin 5Pin 6Pin 12mm IP20 IP65 LED Strip to Strips or Line Quick Connectors Extension Wire Terminal Connectors
Rated 4.82 out of 5111$3.17 – $9.48Price range: $3.17 through $9.48 -
-5%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya WiFi LED Controller Alexa Google Home Voice Control RGB RGBW CCT LED Strip Smart Controller APP BT RF Remote 2.4G DC12V-24V
Rated 4.55 out of 591$10.98 – $16.10Price range: $10.98 through $16.10 -
-65%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist220V Tuya WiFi Smart Ceiling Light with RF 2.4G Remote Smart Life APP Alexa Google Home Voice Control 24W Round LED Ceiling Lamp
Rated 4.50 out of 502$19.72 – $21.69Price range: $19.72 through $21.69 -
-66%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistWiFi Smart Dimmable Round LED Downlight Zigbee 5W 7W 10W 15W RGB Color Changeable Alexa Google Home Voice Control
Rated 4.89 out of 519$13.44 – $21.35Price range: $13.44 through $21.35 -
-56%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist -
-49%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistSmart RGB Ceiling Lights TUYA Dimming Modern Music Light With Remote Control 32W 45W 47W AC220V
Rated 4.94 out of 518$22.17 – $45.46Price range: $22.17 through $45.46 -
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistRGB Smart Ceiling Light CCT APP Control 370mm 300mm 18-54w 220v Ambient Light For Bedroom Home Decor
Rated 4.91 out of 511$21.61 – $27.32Price range: $21.61 through $27.32 -
-31%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist40W Modern LED Smart Ceiling Light Dimmable RGB Home Lighing WiFi Tuya App Voice Control Ultrathin Surface Mounting Ceiling Lamp
Rated 5.00 out of 503$43.96 – $46.27Price range: $43.96 through $46.27 -
-67%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya Smart LED Ceiling Light App Voice Control Alexa/Google Remote Control Square Ceiling Lights
Rated 4.76 out of 537$35.10 – $37.28Price range: $35.10 through $37.28










by I***c
Slabo je osvetljenje u boji. Trebalo je biti jače.
by Б***ч
Very beautiful, fast connection and easy control from the phone and remote, I definitely advise you to buy!) (I thought that when connecting to the touch switch, I would need a capacitor, but no, without it works perfectly, does not flicker or shine off)))
by b***A
I thought the colored LEDs would illuminate more. And the lid is from me. The other problem I have is that when trner several lamps all change to the same color. And I can’t have different color rooms.