RGB Smart Ceiling Light CCT APP Control 370mm 300mm 18-54w 220v Ambient Light For Bedroom Home Decor
-
( 17 Reviews )Rated 4.76 out of 5 based on 17 customer ratings17
$20.02 – $20.27Price range: $20.02 through $20.27 (-66%)
56 in stock
Read before you buy
*Our products are AC”220V-240V” of voltage. Please confirm the voltage in your area before you buy, It is available for most European countries,if you choose the wrong one, it will cause the light not to work properly.
*Please make sure that the network used in your home is 2.4G WiFi in order to connect successfully.
Specification
*Type: Tuya WiFi LED Ceiling Light
*Light color: RGB + Warm White + Cold White (2700K-6500K)
*Shell color: White/Black
*Light source power: 24W
*Voltage: AC 220V
*Electric control method : WiFi 2.4G
*Shade shape: round
*Irradiation area: 15㎡ -30㎡
*Applicable places: living room, bedroom, study, dining room, balcony
Features
• Tuya APP Compatibility :Control the light from anywhere using the Tuya or Smart Life App on your smartphone.
• APP Control and Group Control: Keep connecting this wifi smart ceiling light with your home network (only supports 2.4GHz Wifi), you can remotely control smart lamp on your smartphone.
• Alexa and Google Assistant Compatibility :Use voice commands to turn the light on/off or change the color with Alexa or Google Assistant.
• Dimmable LED Light :Adjust the brightness of the light to suit your mood or activity.16 million colors for you to choose and make your life colorful. Adjust the color temperature from 2700-6500K, make the light you want.











Additional information
| Weight | 30 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6 cm |
| Brand Name | ammtoo |
| Luminous Flux | 249-2000 |
| Installation Method | self-contained |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Power Source | AC |
| Origin | Mainland China |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Smart Device | YES |
| Body Material | ABS |
| Features | Wifi ceiling lights |
| Material | PP/Plastic |
| Model Number | Wifi ceiling lights |
| Item Type | ceiling lights |
| Lighting Area | 15-30square meters |
| Is Dimmable | Yes |
| Switch Type | None |
| Light Source | LED bulbs |
| Style | Modern Style |
| Use | Daily Lighting |
| Certification | CE |
| Install Style | Surface mounted |
| Application | study |
| Voltage | 220V |
| Color | WHITE |
| Choice | yes |
Average Rating
4.76
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
17 Reviews For This Product
Related Products
-
-49%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistBrushed Gold Bathroom Faucet Brass Bathroom Basin Faucet Cold And Hot Water Mixer Sink Tap Single Handle Deck Mounted Grey Tap
Rated 5.00 out of 501$18.58 – $93.06Price range: $18.58 through $93.06 -
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya Smart Bluetooth Ceiling Light 25W 85-265V RGB Circular Ambient Lamp APP Control Work With Alexa Google Home For Home Decor
Rated 5.00 out of 501$19.98 – $20.28Price range: $19.98 through $20.28 -
-7%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistIntelligent LED Ceiling Light Tuya WiFi RGB Dimmable Alexa Voice Controlled Google Home Living Room Bedroom Indoor Lighting
Rated 5.00 out of 505$28.25 – $41.46Price range: $28.25 through $41.46 -
-24%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistDigital Temperature Display Basin Faucet LED Light 2 Modes Sprayer Hot Cold Water Sink Mixer Wash Tap Single Hole For Bathroom
Rated 5.00 out of 505$54.24 – $56.11Price range: $54.24 through $56.11 -
-32%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistKitchen Cabinet Hanging Lifting Pull-Out Dishes Baskets Double Layer Damping Hydraulic Smooth Lift Bowls Shelf
Rated 5.00 out of 501$110.07 – $146.22Price range: $110.07 through $146.22 -
-49%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistSmart RGB Ceiling Lights TUYA Dimming Modern Music Light With Remote Control 32W 45W 47W AC220V
Rated 4.94 out of 518$22.17 – $45.46Price range: $22.17 through $45.46 -
-35%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistModern Wall Electrical Sockets Home Kitchen Rail Track Socket In The Countertop Power Outlet Universal French Korea Plug Adapter
Rated 4.80 out of 510$10.66 – $43.46Price range: $10.66 through $43.46 -
-66%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya Smart Curtain Robot (T/U-shaped track) Bluetooth APP Short Range Control, Timed switch, Pull-to-start, 8KG load capacity
Rated 4.78 out of 527$41.01$120.61 -
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistSmart Tuya Wifi/ Electric Curtain Shutter Motor with RF Remote 22.5CM Size APP Control Alexa Google Assistant SmartThings
Rated 4.89 out of 5165$34.35 – $36.33Price range: $34.35 through $36.33 -
-31%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist40W Modern LED Smart Ceiling Light Dimmable RGB Home Lighing WiFi Tuya App Voice Control Ultrathin Surface Mounting Ceiling Lamp
Rated 5.00 out of 503$43.96 – $46.27Price range: $43.96 through $46.27












by M***z
It cost me to sync it because I couldn’t reset it, after many tests I managed to do it and everything was perfect.
by Customer
Excellent for its own price.
by g***n
I have already bought it for the whole house, but the boy did not refund my money or send me anything else because I had to pay and order another one. This is not fair, but it’s garlic and water.
by m***r
Very beautiful, arrived on time in six days. I already had two of the same ones.
by F***e
perfect
by V***s
I loved the same image, great light quality and works very well with Alexa and application
by Customer
It lights up strongly and works with Alexa
by J***a
Good product, exceeds expected
by A***a
It works quite well, it has been easy to install with Amazon, it works quite well by voice, it is very lightweight.
by Customer
Arrived in Lima, Peru
by c***c
It arrived quickly, everything works. You can take.
by T***U
Visually good but not perfect. Technically perfect. Quality/price is good. I don’t recommend for living room but for rest it is ok.
by r***z
The can in my room gives a lot of light is more I asked for the whole house more
by J***a
Everything is fine!
by N***s
Everything is fine, according to the seller’s description. It arrived quickly. The box was sealed, but it didn’t damage anything inside.
by i***r
Great lamps! I can’t believe such a miracle for such a small amount of money.
by Customer
The box is too big, it came a little broken, but everything is working.