6MP WiFi Camera with Dual Screens Two-Way Audio Baby Monitor Indoor PTZ IP Cameras CCTV Surveillance Home Security ICSee
-
( 14 Reviews )Rated 4.71 out of 5 based on 14 customer ratings14
4,058.89Fr – 5,974.73FrPrice range: 4,058.89Fr through 5,974.73Fr (-50%)
3553 in stock
Dual Lens & Dual Screen Mini Baby Monitor WiFi Camera
① 4MP/6MP Resolution, Ultra HD Pixels
② Dual Lens && Dual Screen,one lens can be used for fixed monitoring, and the other lens can be used for PTZ monitoring
③ Indoor camera, support pedestrian detection and movement tracking
④ 355° Horizontal & 90° Vertical Rotation Range
⑤ Support Two-Way Audio, can interact with family members

Features
● Resolution : 6MP pixel @25fps
● The latest version supports humanoid detection and auto-tracking;
● Smooth Pan and Tilt Monitoring
The camera head is rotatable with 355°pan and 90°tilt.
You can control it via the app and get a sweeping view.
● Clear Two-Way Audio
The camera is built with a microphone and speaker.
So you can talk to your kids via your smartphone remotely whenever you want.
● Work With 2.4G HZ WiFi
The camera only support 2.4G HZ Wifi, don’t support 5G HZ WiFi
● TF card & Cloud storage
Supports micro SD cards up to 128 GB, and cloud storage(paid item, first month free)
● P2P Remote Access
Thanks to the convenient P2P technology,
Now you can view the live footage on the issue / XMEye app / ICSEE APP
● Real Plug and Play
By supporting a one-touch Wi-Fi connection function,
not a single Ethernet cable is needed in the whole network connection process.
● Motion detection and Alarm Recording
Motion detection works perfectly with App Message Alarm (No photo). Make sure you are always the first one to get informed when things happen.
● Support Multi-user Viewing
Support Android iPhone IOS Smart Mobile Phone, Tablet,
Laptop Use More Real-time Monitoring Terminal, Support 4 online visitors simultaneously.
● Supports website interface by the link xmeye.net in IE (only IE Browser)
● Support recording, and playback online from the iCsee app
Packing List
1* Dual lens Camera
1* Power Supply(Default EU Plug)
1* Bracket
1* Screws Bag
1* English User’s Manual

4MP VS 6MP camera version:
Means that the single lens is 2MP, so the dual-lens is 2MP+2MP=6MP.
Means that the single lens is 3MP, so the dual-lens is 3MP+3MP=6MP.

Dual Lens and Dual Screen
One lens can be rotated up, down, left, and right and played in real time, and one lens is a fixed shot of the monitoring screen of the corresponding area. One screen can watch the real-time images of 2 lenses at the same time

Dual lens camera=Bullet camera+PTZ Camera
One camera can be monitor two positions, which is equivalent to two cameras, saving you more money.

355° Pan & 90° Tilt Rotate
Due to the horizontal 355° and the vertical 90 °, you can remotely control the wifi outdoor camera to view every corner via your mobile phone.

AI Auto Tracking
When someone passes through the protected area, the camera will detect the person’s movement and follow the person.

AI Human Detection Alerts
Quickly finds human targets and immediately sends App notifications to your phone so you can see what’s happening anywhere.

Color Infrared Night Vision
① full-color mode,
② infrared mode
③double-light alert mode
(infrared night vision is displayed when no object moves, and the white light will be turned on to switch to full-color mode after motion is detected).

Real Two Way Audio
Built in microphone and speaker,support real time video,which allows you talk with your visitor in real time wherever you are.

Two connection modes
① Bluetooth connection
② Wifi connection(2.4G HZ WIFI)

Support TF Card Storage and Cloud Storage(Need Pay For)
The camera supports up to 128GB TF card local backup, and also provides cloud storage service;
First month cloud storage as free,If you want to keep using Cloud Service, you just need to pay for it , if you don’t need to use , it will stop it automatically when you don’t pay for the fee.

ICSEE APP Remote Access
You can get a live broadcast of the capture video anytime, anywhere. Supporting Multiple Users watching live video at the same time via phone APP.

Easy Access Via Mobile Phone In Steps

How to Add device steps?

Additional information
| Weight | 9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 9 cm |
| Brand Name | smar |
| Zoom type | None |
| Megapixels | 6mp |
| Zoom | None |
| Origin | Mainland China |
| High Definition | 6.0 Megapixels |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Lens Quantity | Dual Lens |
| Supported Operating Systems | Windows 10 |
| TF Card | 64G TF Card |
| Lens (mm) | 3.6mm |
| Power Supply | Normal |
| Style | PT Camera |
| Connectivity | WIFI(2.4GHz) |
| Installation | Normal |
| Minimum Illumination(Lux) | 0.01LUX |
| Scene | Indoor |
| Color Night Vision | Yes |
| Special Features | Waterproof / Weatherproof |
| Internal Storage | 64G |
| Video Compression Format | H.265 |
| IR Distance(m) | 5-30m |
| Certification | CE |
| Shell Material | Plastic |
| Color | White |
| Power Mode | Mains Electricity |
| Alarm Action | Local Alarm |
| Movement Range(Tilt) | other |
| is_customized | Yes |
| Model Number | Y2-X600 |
| Supported Mobile Systems | iOS |
| Optical Zoom | None |
| AI Functions | Human Detection |
| IP Rating | IP66 |
| App name | other |
| Power Supply(V) | DC12V |
| Rechargeable Battery Capability | other |
| Audio Output | Two Way Audio |
| Power Consumption(W) | <5W |
| Sensor | CMOS |
| Sensor Brand | Sony |
| Operating Temperature | -10°-60° |
| Viewing Angle | 80° |
| Movement Range(Pan) | 0°-360° |
| Rechargeable Battery | None |
| 6MP Pixel Camera | 3MP FIXED LEN + 3MP PTZ LEN |
| Storage card slot | Yes(Supports max 128G) |
| Video storage method | SD Card /Cloud Storage (Need pay for) |
| Smart home platform | Alexa |
| wifi channel | 2.4Ghz |
| APP | ICSee/XMEye Pro |
| Smart Dual Light Modes | Full-color mode,infrared mode,double-light alert mode |
| Automatic Tracking | Support |
| RTSP Stream | Support |
| Connection method | 2.4G HZ wireless connection(Not Support 5.0G HZ WIFI),Bluetooth connection |
| Features 1 | Built-in Dual Lens |
| Features 2 | Dual screens |
| Features 5 | Built-in Mic / Speaker |
| Home Security Camera | Video Surveillance Camera |
| CCTV Camera | Speed Dome Camera |
| Baby Monitor | Indoor Camera |
| IP camera | WiFi camera |
| Baby Camera | Human Detect CCTV Camera |
Average Rating
4.71
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
14 Reviews For This Product
Related Products
-
-67%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist3.5 Inch Doorbell Peephole Viewer Digital Door Camera 120° LCD 2 Million HD Pixels Cat Eye Door Bell Outdoor Monitor
Rated 4.62 out of 51006,819.05Fr – 6,984.55FrPrice range: 6,819.05Fr through 6,984.55Fr -
-40%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTTLOCK Smart Lock APP Keyless Keypad Kits with Remote Control Unlock Invisible Electric Bolt Wooden Door Conceal Motor Lock Kit
Rated 5.00 out of 5017,043.45Fr – 14,189.29FrPrice range: 7,043.45Fr through 14,189.29Fr -
-54%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistLenovo 4K IP Camera 5G WiFi Dual Lens Smart Home Auto Tracking CCTV Camera Wireless Surveillance Camera Security Baby Monitor
Rated 4.80 out of 51124,983.15Fr – 5,054.68FrPrice range: 4,983.15Fr through 5,054.68Fr -
-53%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistOutdoor Wifi PTZ Camera Dual Lens 4K 8MP HD Outdoor IP Camera 4MP Auto Tracking Security CCTV Surveillance iCsee P2P
Rated 4.85 out of 51204,925.65Fr – 6,994.37FrPrice range: 4,925.65Fr through 6,994.37Fr -
-32%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistBluetooth Fingerprint Door Lock TTLock App Code Card Key Touch Screen Smart Door Lock Security Digital Electronic Lock For Home
Rated 4.80 out of 5059,863.92Fr – 11,382.85FrPrice range: 9,863.92Fr through 11,382.85Fr -
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistSmart Home WiFi Remote Unlock Electronic Fingerprint Digital Door Lock With HD Camera And Indoor Display Tuya App
Rated 5.00 out of 50113,245.40Fr – 14,715.24FrPrice range: 13,245.40Fr through 14,715.24Fr -
-34%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistOutdoor Waterproof Lock Wifi Tuya APP Remote Voice Intercom Electronic Door Lock Face Fingerprint Smart Door Lock With Camera
Rated 4.90 out of 52933,525.83Fr – 37,402.39FrPrice range: 33,525.83Fr through 37,402.39Fr -
-52%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistHigh Resolutions IP Camera 8MP 4K 5MP Speed Dome Auto Tracking PTZ Camera Smart Home Outdoor Wireless WIFI Camera Surveillance Monitor
Rated 4.92 out of 51344,096.76Fr – 5,304.33FrPrice range: 4,096.76Fr through 5,304.33Fr -
-19%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist3 Unit Multi Apartments Intercom Video Doorbell with RFID Card Unlock 7inch 4Wired Video Door Phone System
Rated 4.56 out of 50923,803.56Fr29,388.40Fr -
-52%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistThree Lens 15MP 8K Wifi Outdoor Camera Three Screens Video Surveillance Camera 2.4G/5G Night Vision Human Detection Security CAM
Rated 4.50 out of 5144,966.32Fr – 9,204.74FrPrice range: 4,966.32Fr through 9,204.74Fr









by V***e
All present, to be tested
by s***z
very good product. easy to use.
by P***r
As described. Would buy again.
by V***h
Shopping is fun like this, TOP – 1A.
by S***s
Ako aprašyme, viskas is ok.
by Customer
Excellent
by s***v
Everything is a super set
by M***l
Good
by E***E
Tres satisfied with the product and delivery
by j***a
Comes with flat US plug
by A***l
Very good camera
by N***z
The camera is fine and works correctly.
by g***g
All good so far, soon I will test the teams and comment
by S***r
Good and reliable supplier, fast delivery of goods. Work super, quick paring to wifi by bluetooth.