1080P Tuya Smart Doorbell Camera Home Video Intercom Wifi 2 Wires 7/10 Inch Wireless Video Doorphone System 5-in-1 NFC Unlock
-
( 10 Reviews )Rated 4.80 out of 5 based on 10 customer ratings10
£66.57 – £107.01Price range: £66.57 through £107.01
63 in stock
Description:
Tuya WiFi Video Doorbell HD 1080P ,10 Inch Viewer,140° wide angle lens, Support AHD snapshot, video recording and video playback
Automatic infrared night vision function at night, night vision distance is about 3 meters.
24-hour intelligent security monitoring, APP can actively wake up the device and passively monitor, real-time power prompts, etc.
Mobile video call, you can take pictures (photo storage cloud and mobile phone terminal), video (there is a local memory card or mobile phone terminal)
TUYA Smart Life APP:
1. Twenty App users can connect to the system, and users can talk with visitors anytime and anywhere, take photos or videos, monitor and unlock them
2. Message: Push photos to APP when mobile detection or call
3. Playback: Video recording after a call or motion detection
4. supports English, Russian, French, Spanish, German and Simplified Chinese.
Outdoor doorbell:
1. Resolution :2 million pixels, 140 horizontal Angle
2. Night vision :IR CUT has no color difference, B/W night vision
3. Unlock: Unlock the device after it is powered on or powered off
Indoor monitor:
1. 10.1 inch capacitive touch 1024*800 IPS full view indoor display
2. Connection: can connect up to 1X outdoor doorbells and 2X indoor monitors, indoor monitors can talk to each other
3. Network: indoor main display is connected to WiFi 802.11b /g/ N
4. Power adapter: The outdoor doorbell and the indoor monitor share a 24V 1A power adapter
5. Functions: Photo, video, unlock, delay lock, motion detection, calendar, adjust brightness, contrast, color
6.TF card: External TF card is used to save photos or videos and leave messages
7. Support English, 简体中文, Deutsch, Español, Français, Italiano, Nederlands, Polski, Português, Русский, Türkçe, یسراف ,ةيبرعلاةغلل



Support Connect Onvif & RTSP Camera
Search the cameras then input username and password then add the camera to list of monitor. Display your camera’s image on your monitor screen after add these cameras

when visitors press the doorbell, your phone will receive the Tuya Smart APP notification which can be interconnected with a variety of monitoring devices, you can see and hear and communicate with anyone who at indoor or outdoor, even remote unlock via your smart phone in everywhere.


Smart Motion Detection:
Doorbell camera has smart motion detection (Customized Time, Sensitivity and on/off,), receive real-time alerts when anyone approaches so that you never miss a delivery or keep guests waiting. Create the specific areas that you want to receive motion alerts from. It can save you the trouble of unwanted alarms from out of designated areas.

Automatic Recording
1080P camera with 140º wide view angle, Visitors at the door can be seen clearly. Camera built-in microphone and speaker, When visitors press the doorbell or motion detect is triggered, doorbell camera will Automatically record videos or snapshot pictures and save them in monitor micro SD card.(32G-64G NOT Including)

IP55 waterproof design, work stable in rainy, cloudy, cold and snow day. Built with 1080p HD camera, anti-oxidation aluminium alloy front panel ,Rainproof, Dustproof, and Anti-vandal. IR LED for better night vision.


Upgrade the WiFi connection mode
After downloading the Tuya app, Just scan the QR code to connect to the app,you can connect the monitoring device to your smartphone in less than two minutes.The operation is simple and safe.

Multi-languages TUYA system
The system supports many different languages: English, Russian, Arabic, French, Spanish, German and other languages


Product Size:


Support Different Locks in the Market
This doorbell supports connect a delay function electronic lock. With this function, you just need to press the Unlock Button on Screen, which can make your home more safe.(But this intercom does not include the lock in the package, if you need to buy this, please click the photo to choose lock.)

About Wireless Connetion:(2-Wire Installation)
Wifi video intercom system does not mean you don’t need wire any cable. The monitor support WIFI network(only connect with 2.4GHZ router band), but the indoor monitor and doorbell is Wired by 2-Wires cable

About the extension wire:
The extension 2-wires is not included in the box, there are the 2-core connectors for you connect the extension wires. You can use 2-wires to extend the monitor to doorbell, monitor to monitor according to your need, maximum distance can exceed 100m.

Packing List :

Additional information
| Weight | 10 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 cm |
| Item Name | 7/10 Inch wifi Multi Apartments Intercom |
| Screen | 7/10 inch IPS touch screen |
| Function 01 | 13.56Mhz IC Card unlock |
| Function 02 | tuya smart /smart life app |
| Function 03 | Dual door locks |
| Function 04 | Montion detection |
| Function 05 | Support NFC Unlock |
| Function 06 | Door exit Unlock |
| IR Night Vision | 10m infrared Night vision |
| View angle | 140° |
| Power Supply | DC 24V 1A AC220V |
| Resolution | 1080p |
| Brand Name | MDNG |
| Zone Input | None |
| Display Screen Type | Color Touch Screen |
| Doorbell | Yes |
| High-concerned chemical | None |
| IP Camera Interface | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Communication Interface | WireLess |
| Plug Type | UK Plug |
| Connection Method | Wired |
| Power | 24V.1A |
| Technology | DIGITAL |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE |
| Type | intercom system |
| Viewing Angle (°) | 140 |
| Camera Sensor type | CMOS |
| Kit Configuration | One to Six Video Doorphone |
| Display Screen Size(inch) | 7 |
| Answering Mode | Hands-free |
| Samrt Home Interface | No |
| Material | plastic |
| Access Control | Inductive Card |
| Installation | Wall Mounting |
| Power (W) | 220v |
| Camera | COLOR |
| Smart home platform | Tuya |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
Average Rating
4.80
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
10 Reviews For This Product
Related Products
-
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist£12.63 – £14.18Price range: £12.63 through £14.18 -
-13%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist8MP Wifi Surveillance Robot Camera PTZ Security Baby Monitor Two Way Audio Color Night Vision Home IP Cameras AI Smart Tracking
Rated 4.92 out of 524£12.56 – £17.67Price range: £12.56 through £17.67 -
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist6MP WiFi Camera with Dual Screens Two-Way Audio Baby Monitor Indoor PTZ IP Cameras CCTV Surveillance Home Security ICSee
Rated 4.71 out of 514£16.86 – £24.82Price range: £16.86 through £24.82 -
-56%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya Smartlife APP Remote Control Smart Fingerprint Cabinet Drawer Strongbox Mailbox Electric Lock
Rated 5.00 out of 501£13.65 – £14.27Price range: £13.65 through £14.27 -
-34%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistOutdoor Waterproof Lock Wifi Tuya APP Remote Voice Intercom Electronic Door Lock Face Fingerprint Smart Door Lock With Camera
Rated 4.90 out of 529£139.28 – £155.39Price range: £139.28 through £155.39 -
-11%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist£29.62 – £36.78Price range: £29.62 through £36.78 -
-25%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistFingerprint 5 in 1 Unlock Wifi Doorbell Video Intercom System for Home Doorphone Tuya Smart 1080P Monitor Security Protect
Rated 4.29 out of 559£115.74 – £205.64Price range: £115.74 through £205.64 -
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist£9.45 – £14.39Price range: £9.45 through £14.39 -
-66%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistDigital Electronic Lock Biometrics Fingerprint Camera Smart Door Lock
Rated 4.70 out of 546£59.74 – £75.22Price range: £59.74 through £75.22












by a***r
The product is working properly ,the customer service attitude is very good
by O***p
Ok
by G***z
Good item and good quality. The remote app requires payment to notify.
by Customer
Everything is great. I recommend.
by T***o
I haven’t installed it yet. But I tried it, nothing to say, I liked it.
by Customer
Conforms to the description, works perfectly, unbeatable quality-price ratio, I just need to install it… I recommend this seller.
by C***.
As soon as received, as soon as installed, perfectly meets my expectations.
by F***a
Unfortunately, the product did not arrive within a period exceeding 45 days.
by M***c
It’s super cool, very good if you can answer from my phone, really very good.
by P***o
Thank you