2.4 Wifi Tuya Video Intercom Kits for Home Smart Life Videophone with HD Camera Video Call Touch Unlock Monitor House Interphone
-
( 5 Reviews )Rated 4.20 out of 5 based on 5 customer ratings05
$104.89 – $232.79Price range: $104.89 through $232.79 (-49%)
16307 in stock
2.4 Wifi Tuya Video Intercom Kits for Home Smart Life Videophone with HD Camera Video Call Touch Unlock Monitor House Interphone
Smart and Innovative IP video intercom system:
Multiple Intercom: doorbells can be connected with Multi indoor monitors
Dual-Way Communication between indoor monitor and outdoor camera; Call Transfer among monitors. You don’t always go downstairs open the door after install the multiple intercom.
Phone is the Key:
If you forgot your key when closed your door, use your phone to unlock. See, hear and speak to people(like courier) as if you are home, never miss any visitor. It is convenient for elder or people with reduced mobility to open the door.
Language :
1. (One-button unlock) It can be connected to an electronic lock, and the monitor screen can be unlocked with one button
2.(Multiple Ringtones-Switch freely)The 25 polyphonic ringtones can be switched freely, which is elegant and beautiful.
3.(Rainproof and Dustproof)Stable work in rainy, cloudy, cold and snowy days
4. (7/10-inch screen Optional)Simple and comfortable design interface, easy to operate all settings with fingers.














Additional information
| Weight | 15 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 cm |
| Brand Name | Asia-Teco |
| Connection Method | Wired |
| Camera Sensor type | CMOS |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| Answering Mode | Hands-free |
| Display Screen Size(inch) | 7 |
| Display Screen Type | Color Touch Screen |
| Zone Input | None |
| Kit Configuration | One to One video doorphone |
| Access Control | None |
| Type | intercom system |
| Waterproof | Yes |
| Material | ABS |
| Smart home platform | Tuya |
| IP Camera Interface | Yes |
| Samrt Home Interface | Yes |
| Installation | Wall Mounting |
| Certification | FCC |
| Plug Type | US Plug |
| Power | 100-240V |
| Model Number | KW06-AHD7/10 |
| Sensor Size(Inch) | 1/4 |
| Viewing Angle (°) | 160 |
| Size | 22.8*14.8*1.2cm |
| Doorbell | Yes |
| Technology | DIGITAL |
| Outdoor unit material | Metal |
| Resolution | 2Mega pixels,140 Horizontal angle |
| Night vision | IR CUT no color deviation, B/W night vision |
| Uniock | Power on or off unlock, unlock delay time setting by indoor monitot |
| Connect | Connect up to 2 outdoor doorbells and 6 indoor monitorsthe indoor monitors can talk to each other |
| Network | Master indoor monitor connects 2.4G WiFi 802.11 b/g/n |
| Power adapter | Outdoor doorbell and indoor monitor share a 12V 2A power adaptel |
| Function | Take photo, take video, unlock, lock delay, motion detectioncalendar, adjust brightness, contrast, color |
| TF Card | External TF card to save photos or videos, leave messages |
| Tuya Smart or Smart Life APP Tuya APP | 20 App users connect to the system, users can talk to visitors anytimeand anywhere, take photo or video, monitor, unlock, cloud storage |
| Message | Push photo to APP when motion detection or call |
| Playback | Video recording after the call or motion detection |
Average Rating
4.20
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
5 Reviews For This Product
Related Products
-
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist1080P Tuya Smart Doorbell Camera Home Video Intercom Wifi 2 Wires 7/10 Inch Wireless Video Doorphone System 5-in-1 NFC Unlock
Rated 4.80 out of 510$89.96 – $144.61Price range: $89.96 through $144.61 -
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist6MP WiFi Camera with Dual Screens Two-Way Audio Baby Monitor Indoor PTZ IP Cameras CCTV Surveillance Home Security ICSee
Rated 4.71 out of 514$22.79 – $33.54Price range: $22.79 through $33.54 -
-36%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistFingerprint Waterproof Outdoor Garden Lock Remote TUYA WIFI App Smart Life Code Keyless Smart Door Lock Electric Rim Lock
Rated 5.00 out of 501$62.54 – $67.09Price range: $62.54 through $67.09 -
-38%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist$191.01 – $202.01Price range: $191.01 through $202.01 -
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist3MP Smart Life Tuya 1080P WiFi Door Bell Eye Peephole Camera 5000mAh Battery PIR Motion Detector IR Alexa Google Digital Viewer
Rated 4.88 out of 599$57.14 – $72.69Price range: $57.14 through $72.69 -
Wired Video Doorbell Indoor 7 inch Monitor IR-CUT Outdoor Camera Visual Intercom Two-way Audio Remote Unlock Video Door Phone
Rated 4.71 out of 575$67.22$192.06 -
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya App Biometric Fingerprint Glass Door Lock Office Electronic Smart Card Lock with Remote Control Wifi Gateway Key function
Rated 5.00 out of 502$49.85 – $55.86Price range: $49.85 through $55.86 -
-55%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistFingerprint Lock 3D Face Recognition Tuya WiFI App Waterproof Outdoor Gate Passcode Rfid Card Keyless Electronic Smart Door Lock
Rated 4.00 out of 504$75.99 – $100.43Price range: $75.99 through $100.43 -
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist$17.06 – $19.17Price range: $17.06 through $19.17













by В***ч
Wi-fi doesn’t work
by a***r
Professional design. The price is so cheap. I highly recommend top sellers.
by J***r
Good product. Fast delivery.thank you
by h***r
Excellent product and excellent seller. It takes almost time to ship. The product with correct explanation and operation is recommended.
by n***r
Excellent products,excellent seller,hige quality,recommend