WIFI Smart Tuya USB Type-C PD 20W Wall Socket UK Plug Outlet Power Monitoring Touch Switch Remote by Alexa Google Home
$27.82 – $32.14Price range: $27.82 through $32.14
29951 in stock
| Color | White |
| Size | (L) 147*(W)86*(H)38mm |
| Weight | 191g |
| Material | PC |
| Voltage range | 90-250V AC |
| Max current
Current of USB Port |
13-15A each
– USB AOutlets: 5V/3A , 9V/2A,12V/1.5A |
| Wireless frequency | 2.412~2.484GHz |
| Wireless IEEE standards | IEEE802.11b/g/n |
| Security type | WEP61/WEP/128/TKIP/CCMP(AES) |
| Security mechanism | WEP/WPA-PSK/WPA2-PSK |
| Wireless consuming | <=0.3W |
| Working condition | Temp: -30~60 degree |
Features:
. Support WiFi network.
. SmartLife App, Support Amazon Alexa and Google home.
. Support Smart configure net technology, easy to access settings.
. Support status tracking, home appliances status timely feedback to your device.
. Support Max 150 WiFi smart devices from one smart phone.
. Easy installation, easy handling and can be activated immediately and stably.
. FCC,CE, ROHS, RED approval.
. Wi-Fi wall socket connects to the Internet through WiFi network and controls the power of
home appliances, smart phone or other device can control the socket and track the status
of wall socket at any place where network is available, one device can support more than one WiFi wall socket controller.
WiFi wall socket using Smart Link net technology you can easily access settings, besides, it has timing function you can DIY for your favorite and
SET-UP IN 4 EASY STEPS
1. Download the Smart Home app from the App Store (iOS) or the Play Store (Android).
2. Plug the device on the Smart Plug’s socket.
3. Pair the Smart Plug with the Smart Home app.
4. Integrate with Amazon Alexa by adding Smart Home as a skill, or with Google Home by adding Smart Home as a new device.
COMPATIBLE TO MOST HOME APPLIANCES
This SMART WiFi Plug Socket can automate any home device (available with BS plug) and support a maximum of up to 2900 W which covers most home devices like lamps, fans, audio systems, coffee makers, kettles, chargers, portable heater, etc.
CONTROL RIGHT FROM YOUR MOBILE
Scan the QR code or download the “TUYA” app available on the App Store (iOS) and Play Store (Android) and download. Monitor all your plugged devices and have real-time control right from your mobile.
SCHEDULE ANY DEVICE AND SAVE ENERGY
No need to worry about plugged devices when you’re at work or on vacation. Set your device lamp, air conditioning system, heater, humidifier, and more to automatically switch on or off based on specific times you set through the app. Also, save on power consumption.
WORKS WITH AMAZON ALEXA & GOOGLE HOME
The new SMART WiFi Plug is perfectly compatible with Amazon Alexa (Echo and Echo Dot) and Google Home/Assistant. Assign a name to each Smart Plug and activate any device chargers, coffee maker, lamp, oven, ac system, etc. via voice commands.
SMART COMPATIBILITY
The new SMART Wall Socket is perfectly compatible with Amazon Alexa (Echo and Echo Dot) and Google Home/Assistant, and Nest. Assign a name to the smart socket and activate any device coffee maker, lamp, ac, oven etc. via voice commands.
CONTROL YOUR APPLIANCES RIGHT FROM YOUR PHONE
Scan the QR code or download the app available on the App Store (iOS) and Play Store (Android) and download. Monitor all your plugged devices and have real-time control right from your mobile.
PERSONALISED SCHEDULE
set your device or appliance lamp, air conditioning system, heater, humidifier, and more to automatically switch on or off based on specific time you set. No need to worry about leaving your appliances on before you leave your house!
ENERGY SAVING FUNCTION
has a power saving function so the device can be set to only be switched on when in use and no electricity would be wasted.
DEVICE COMPATIBILITY
This SMART WiFi Plug Socket can automate any home device and support a maximum of up to 2200 W which covers most home devices like fans, audio systems, coffee makers, kettles, chargers, portable heater, etc. to conveniently convert your home into a smart home.
WIFI WALL SOCKET
This innovative Twin Socket with USB Port can easily convert your appliance into a smart device, ultimately turning your home into a smart home in no time.
Simply plug any home appliance and control it right from your mobile phone. With USB ports, you can easily charge your mobile, tablet, or any USB-powered device with a standard cable.
Package:
1 * Smart Wifi wall socket
2 * Screw
1 * Manual











Additional information
| Weight | 18 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 cm |
| Protection class | IP 21 |
| Application | Residential / General-Purpose |
| Brand Name | SHAWADER |
| Model Number | WWS013 |
| Shape | Rectangular |
| Material | Glass |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| Certification | RoHS |
| Backlight/Indication | YES |
| Extension Cable Length | None |
| Socket Type | Socket 220V |
| Standard | UK WIFI WALL SOCKETS |
| Features | WireLess |
| Is Smart Device | YES |
| Installation Type | Wall Embedded |
| Rated Current | 13A |
| Number of slots | 2 |
| Grounding | Standard Grounding |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
-
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya Smart Plug WiFi &BT Socket UK 16A with Power Monitor Voice Control Timing Smart Life Control Works with Alexa Google Home
Rated 4.88 out of 597$9.87 – $11.65Price range: $9.87 through $11.65 -
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist$11.25 – $15.94Price range: $11.25 through $15.94 -
-54%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTrendy Modern All Tempered Glass Wall Light Switch, 13A UK Plug Universal Wall Socket With USB, 220V 2 gang 2 way Dimmer Switch
Rated 5.00 out of 502$7.09 – $19.76Price range: $7.09 through $19.76 -
-8%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistModern Trendy Type 86 Brushed Stainless Steel 1 2 3 Gang 1 2 Way Switches & Sockets With USB With Led
Rated 5.00 out of 501$4.82 – $17.22Price range: $4.82 through $17.22 -
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistNew Trendy Ultrathin 1/ 2 /3 / 4 Gang 86*86MM Classic Grey PC Material Curved Edges Panel Wall Switch Series
Rated 4.71 out of 507$7.45 – $14.98Price range: $7.45 through $14.98 -
-9%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistWiFi Smart Switch 16A Smart Home Light Switch Relay Module Voice Control Work with Alexa Google Homekit Smartthings Tuya
Rated 4.63 out of 530$8.79$9.61 -
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist$10.41 – $19.21Price range: $10.41 through $19.21 -
-43%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist$14.06 – $17.38Price range: $14.06 through $17.38 -
-37%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistModern Nordic Style Large Plate Grey 13A British Standard Electrical Switch Socket, Universal Wall Dual Socket with USB port 2.1A
Rated 5.00 out of 504$5.37 – $15.72Price range: $5.37 through $15.72 -
-42%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya Wifi Socket with Dual USB 5V/2.1A Smart Home Switch UK Plug Smart Life APP Outlets Voice Control Via Google Home Alexa
Rated 5.00 out of 511$20.56$35.45











Reviews
There are no reviews yet.