UK Type Zigbee Smart Wall Socket Tuya Power Monitor Outlet Touch Switch Plug USB Type-c Wireless Remote by Alexa Google Home
-
( 1 Review )Rated 4.00 out of 5 based on 1 customer rating01
¥5,464.77¥7,484.90 (-27%)
23993 in stock
| Color | White |
| Size | (L) 147*(W)86*(H)38mm |
| Weight | 191g |
| Material | PC |
| Voltage range | 90-250V AC |
| Max current
Current of USB Port |
AC 13A, Power Monitor — USB AOutlets: 5V/3A , 9V/2A,12V/1.5A —Type-C,20W Max ,5V/3A , 9V/2.22A,12V/1.67A —Total 5V/3.4A |
| Wireless frequency | 2.412~2.484GHz |
| Wireless IEEE standards | IEEE802.11b/g/n |
| Security type | WEP61/WEP/128/TKIP/CCMP(AES) |
| Security mechanism | WEP/WPA-PSK/WPA2-PSK |
| Wireless consuming | <=0.3W |
| Working condition | Temp: -30~60 degree |
Features:
. Support WiFi network.
. SmartLife App, Support Amazon Alexa and Google home.
. Support Smart configure net technology, easy to access settings.
. Support status tracking, home appliances status timely feedback to your device.
. Support Max 150 WiFi smart devices from one smart phone.
. Easy installation, easy handling and can be activated immediately and stably.
. FCC,CE, ROHS, RED approval.
. Wi-Fi wall socket connects to the Internet through WiFi network and controls the power of home appliances, smart phone or other device can control the socket and track the status of wall socket at any place where network is available, one device can support more than one WiFi wall socket controller.
. WiFi wall socket using Smart Link net technology you can easily access settings, besides, it has timing function you can DIY for your schedules.
Zigbee Hub Required.
It need host hub /Gateway matched wifi , then can pair with gateway/Hub, connect into the internet .
SET-UP IN 4 EASY STEPS
1. Download the Smart Home app from the App Store (iOS) or the Play Store (Android).
2. Plug the device on the Smart Plug’s socket.
3. Pair the Smart Plug with the Smart Home app.
4. Integrate with Amazon Alexa by adding Smart Home as a skill, or with Google Home by adding Smart Home as a new device.
COMPATIBLE TO MOST HOME APPLIANCES
This SMART WiFi Plug Socket can automate any home device (available with BS plug) and support a maximum of up to 2900 W which covers most home devices like lamps, fans, audio systems, coffee makers, kettles, chargers, portable heater, etc.
CONTROL RIGHT FROM YOUR MOBILE
Scan the QR code or download the “TUYA” app available on the App Store (iOS) and Play Store (Android) and download. Monitor all your plugged devices and have real-time control right from your mobile.
SCHEDULE ANY DEVICE AND SAVE ENERGY
No need to worry about plugged devices when you’re at work or on vacation. Set your device lamp, air conditioning system, heater, humidifier, and more to automatically switch on or off based on specific times you set through the app. Also, save on power consumption.
WORKS WITH AMAZON ALEXA & GOOGLE HOME
The new SMART WiFi Plug is perfectly compatible with Amazon Alexa (Echo and Echo Dot) and Google Home/Assistant. Assign a name to each Smart Plug and activate any device chargers, coffee maker, lamp, oven, ac system, etc. via voice commands.
SMART COMPATIBILITY
The new SMART Wall Socket is perfectly compatible with Amazon Alexa (Echo and Echo Dot) and Google Home/Assistant, and Nest. Assign a name to the smart socket and activate any device coffee maker, lamp, ac, oven etc. via voice commands.
CONTROL YOUR APPLIANCES RIGHT FROM YOUR PHONE
Scan the QR code or download the app available on the App Store (iOS) and Play Store (Android) and download. Monitor all your plugged devices and have real-time control right from your mobile.
PERSONALISED SCHEDULE
set your device or appliance lamp, air conditioning system, heater, humidifier, and more to automatically switch on or off based on specific time you set. No need to worry about leaving your appliances on before you leave your house!
ENERGY SAVING FUNCTION
has a power saving function so the device can be set to only be switched on when in use and no electricity would be wasted.
DEVICE COMPATIBILITY
This SMART WiFi Plug Socket can automate any home device and support a maximum of up to 2200 W which covers most home devices like fans, audio systems, coffee makers, kettles, chargers, portable heater, etc. to conveniently convert your home into a smart home.
WIFI WALL SOCKET
This innovative Twin Socket with USB Port can easily convert your appliance into a smart device, ultimately turning your home into a smart home in no time.
Simply plug any home appliance and control it right from your mobile phone. With USB ports, you can easily charge your mobile, tablet, or any USB-powered device with a standard cable.
Package:
1 * Smart Wifi wall socket
2 * Screw
1 * Manual











Additional information
| Weight | 18 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 cm |
| Brand Name | Melery |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| Features | WireLess |
| Certification | RoHS |
| Protection class | IP 21 |
| Is Smart Device | YES |
| Material | Glass |
| Model Number | WWS013-Zigbee |
| Extension Cable Length | None |
| Rated Current | 13A |
| Grounding | Standard Grounding |
| Number of slots | 2 |
| Backlight/Indication | YES |
| Standard | UK WIFI WALL SOCKETS |
| Installation Type | Wall Embedded |
| Application | Residential / General-Purpose |
| Shape | Rectangular |
| Socket Type | Socket 220V |
Average Rating
4.00
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
1 Review For This Product
Related Products
-
-48%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistSmart Home Wifi Tuya Smart Switch 10A EU 1/2/3 Gang Light Switch APP Remote Voice Control Smart Light Switches Touch Sensor Switch
Rated 5.00 out of 501¥3,089.76 – ¥3,318.08Price range: ¥3,089.76 through ¥3,318.08 -
-36%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistWIFI Smart Power Multi Plug Universal With 5V3.1A Alexa Google Home Bluetooth Control Multi plug 6AC 4USB Voice Control UK/EU/US/AU
Rated 4.50 out of 504¥8,275.34 – ¥18,920.73Price range: ¥8,275.34 through ¥18,920.73 -
-54%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistMatter WiFi 1 2 3 4 6 Gangs Smart Wall Light Switch, Neutral Required with Big Button, SmartThings App Homekit Control
Rated 4.88 out of 542¥3,162.97 – ¥5,372.95Price range: ¥3,162.97 through ¥5,372.95 -
-56%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTrendy Standard Wall 1/ 2 Way Full Tempered Glass Panel Luxury Light Switch, ON OFF Power Push Button Switch, 1/ 2 / 3/ 4 Gang, Type 86
Rated 4.75 out of 504¥1,678.89 – ¥2,417.21Price range: ¥1,678.89 through ¥2,417.21 -
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistModern Grey PC Panel 250V 86mm 1/ 2/ 3/ 4 Gang 1/ 2 Way Flat Panel Concealed Embedded Wall Switch & Sockets Set X5G
Rated 5.00 out of 503¥1,613.13 – ¥2,084.66Price range: ¥1,613.13 through ¥2,084.66 -
-12%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist¥4,382.74 – ¥4,830.69Price range: ¥4,382.74 through ¥4,830.69 -
-58%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistEU RU UK UN Standard Wall Light Switch 16A PC Panel ON OFF Black Home Power Rocker Push Button Switch 1/2/3/4 Gang 1/2Way 86Type
Rated 5.00 out of 503¥1,600.72 – ¥2,228.60Price range: ¥1,600.72 through ¥2,228.60 -
-43%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya WiFi Smart Light Switch Smart Home Wireless RF 433mhz Push Button Wall Switch Via Alexa Google Home Alice Smart Life App
Rated 4.77 out of 5120¥970.36 – ¥2,974.36Price range: ¥970.36 through ¥2,974.36 -
-42%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya Wifi Socket with Dual USB 5V/2.1A Smart Home Switch UK Plug Smart Life APP Outlets Voice Control Via Google Home Alexa
Rated 5.00 out of 511¥3,239.90¥5,586.38 -
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistNew Trendy Ultrathin 1/ 2 /3 / 4 Gang 86*86MM Classic Grey PC Material Curved Edges Panel Wall Switch Series
Rated 4.71 out of 507¥1,173.86 – ¥2,360.13Price range: ¥1,173.86 through ¥2,360.13











by Customer
It looks good but at the back is bulkuy and conections for the uk market are not as good as the local product. Simply you cannnot put 2 wires and then screw them. I have tried and gave up.