WIFI Smart Tuya USB Type C PD 20W Wall Socket UK Plug Outlet Power Touch Switch Wireless Remote by Alexa Google Home
-
( 8 Reviews )Rated 4.63 out of 5 based on 8 customer ratings08
RM110.72 – RM141.98Price range: RM110.72 through RM141.98 (-40%)
5012 in stock
| Color | White |
| Size | (L) 147*(W)86*(H)38mm |
| Weight | 191g |
| Material | PC |
| Voltage range | 90-250V AC |
| Max current
Current of USB Port |
13A each
max 2.1A, total 4A |
| Wireless frequency | 2.412~2.484GHz |
| Wireless IEEE standards | IEEE802.11b/g/n |
| Security type | WEP61/WEP/128/TKIP/CCMP(AES) |
| Security mechanism | WEP/WPA-PSK/WPA2-PSK |
| Wireless consuming | <=0.3W |
| Working condition | Temp: -30~60 degree |
Features:
. Support WiFi network.
. SmartLife App, Support Amazon Alexa and Google home.
. Support Smart configure net technology, easy to access settings.
. Support status tracking, home appliances status timely feedback to your device.
. Support Max 150 WiFi smart devices from one smart phone.
. Easy installation, easy handling and can be activated immediately and stably.
. FCC,CE, ROHS, RED approval.
. Wi-Fi wall socket connects to the Internet through WiFi network and controls the power of home appliances, smart phone or other device can control the socket and track the status of wall socket at any place where network is available, one device can support more than one WiFi wall socket controller.
. WiFi wall socket using Smart Link net technology you can easily access settings, besides, it has timing function you can DIY for your schedules
SET-UP IN 4 EASY STEPS
1. Download the Smart Home app from the App Store (iOS) or the Play Store (Android).
2. Plug the device on the Smart Plug’s socket.
3. Pair the Smart Plug with the Smart Home app.
4. Integrate with Amazon Alexa by adding Smart Home as a skill, or with Google Home by adding Smart Home as a new device.
COMPATIBLE TO MOST HOME APPLIANCES
This SMART WiFi Plug Socket can automate any home device (available with BS plug) and support a maximum of up to 2900 W which covers most home devices like lamps, fans, audio systems, coffee makers, kettles, chargers, portable heater, etc.
CONTROL RIGHT FROM YOUR MOBILE
Scan the QR code or download the “TUYA” app available on the App Store (iOS) and Play Store (Android) and download. Monitor all your plugged devices and have real-time control right from your mobile.
SCHEDULE ANY DEVICE AND SAVE ENERGY
No need to worry about plugged devices when you’re at work or on vacation. Set your device lamp, air conditioning system, heater, humidifier, and more to automatically switch on or off based on specific times you set through the app. Also, save on power consumption.
WORKS WITH AMAZON ALEXA & GOOGLE HOME
The new SMART WiFi Plug is perfectly compatible with Amazon Alexa (Echo and Echo Dot) and Google Home/Assistant. Assign a name to each Smart Plug and activate any device chargers, coffee maker, lamp, oven, ac system, etc. via voice commands.
SMART COMPATIBILITY
The new SMART Wall Socket is perfectly compatible with Amazon Alexa (Echo and Echo Dot) and Google Home/Assistant, and Nest. Assign a name to the smart socket and activate any device coffee maker, lamp, ac, oven etc. via voice commands.
CONTROL YOUR APPLIANCES RIGHT FROM YOUR PHONE
Scan the QR code or download the app available on the App Store (iOS) and Play Store (Android) and download. Monitor all your plugged devices and have real-time control right from your mobile.
PERSONALISED SCHEDULE
set your device or appliance lamp, air conditioning system, heater, humidifier, and more to automatically switch on or off based on specific time you set. No need to worry about leaving your appliances on before you leave your house!
ENERGY SAVING FUNCTION
has a power saving function so the device can be set to only be switched on when in use and no electricity would be wasted.
DEVICE COMPATIBILITY
This SMART WiFi Plug Socket can automate any home device and support a maximum of up to 2200 W which covers most home devices like fans, audio systems, coffee makers, kettles, chargers, portable heater, etc. to conveniently convert your home into a smart home.
WIFI WALL SOCKET
This innovative Twin Socket with USB Port can easily convert your appliance into a smart device, ultimately turning your home into a smart home in no time.
Simply plug any home appliance and control it right from your mobile phone. With USB ports, you can easily charge your mobile, tablet, or any USB-powered device with a standard cable.
Package:
1 * Smart Wifi wall socket
2 * Screw
1 * Manual











Additional information
| Weight | 11 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6 cm |
| Brand Name | Melery |
| Grounding | Standard Grounding |
| Outlets Number | 2 |
| Type | Plug with Socket |
| Extension Cable Length | None |
| Surge Protector | Yes |
| WIFI | Yes |
| Origin | Mainland China |
| Overload Protection | Yes |
| Rated Current | 13A |
| Support Quick Charge | USB PD |
| Rated Power | 3250W |
| Rated Voltage | 110-250V |
| Application | Residential / General-Purpose |
| Sub-control Switch | Yes |
| Model Number | WWS013-UK |
| Synchronous Rectification Technology | Yes |
| USB Total Power | 20W |
| Plug Type | UK |
| Certification | RoHS |
| Single USB Max Output | 5V 2.4A |
| Bundle | Bundle1 |
| Master Switch | Yes |
| USB Ports Number | 2 |
| Choice | yes |
Average Rating
4.63
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
8 Reviews For This Product
Related Products
-
-20%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist1/ 2/ 3/ 4 Gang 1/2 way PC Panel Grey 250V 86mm Flat Panel Concealed Embedded Wall Switch/ Socket Set
Rated 5.00 out of 503RM32.41 – RM41.92Price range: RM32.41 through RM41.92 -
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistModern Trendy Tempered Glass Panel Wall Button Light Switch 1 2 3 4 Gang 1 2 Way With LED Indicator Light Switch
Rated 4.60 out of 505RM48.37 – RM91.67Price range: RM48.37 through RM91.67 -
-42%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya Wifi Socket with Dual USB 5V/2.1A Smart Home Switch UK Plug Smart Life APP Outlets Voice Control Via Google Home Alexa
Rated 5.00 out of 511RM80.59RM138.96 -
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistRGBW RGB Zigbee 3.0 CCT Controller LED Strip Lights Switch Dimmable Wifi Dimmer With Tuya Gateway HueBridge SmartThings Bridge
Rated 4.84 out of 519RM45.19 – RM54.69Price range: RM45.19 through RM54.69 -
-45%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist -
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya Smart Plug WiFi &BT Socket UK 16A with Power Monitor Voice Control Timing Smart Life Control Works with Alexa Google Home
Rated 4.88 out of 597RM38.71 – RM45.68Price range: RM38.71 through RM45.68 -
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistRM44.11 – RM62.47Price range: RM44.11 through RM62.47 -
-40%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya Wifi Smart Dimmer Socket EU/ US/ UK Electrical Outlet Timing Switch Voice Control Alexa Google Home Wireless Power Plug
Rated 5.00 out of 504RM85.62 – RM184.70Price range: RM85.62 through RM184.70 -
-12%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistRM109.02 – RM120.16Price range: RM109.02 through RM120.16 -
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistBlack Tempered Glass Wall Light Switch, UK 13A Type C USB Power Outlet, 1 Gang 2Way Speed 220V Switch Electrical Socket Panel
Rated 4.83 out of 506RM42.04 – RM105.13Price range: RM42.04 through RM105.13










by A***n
It comes in pieces
by Customer
Great!
by D***g
Product are very good quality and they are easy to install without any issues
by j***n
Ok
by Customer
very nice product but unfortunately arrived damaged so was unavailable to test. Issue was handled very well and I received very good service. Definitely 5 stars for great customer service.
by G***r
Ahh does not fit…. I’ll have to find a way
by M***y
very good product and effective with fast dekivery the shipping took like six days to recieve it and it came in perfect condition
by a***g
very very poor communication. I have cancelled my order n get the confirmation before ship out and yet the seller insist to ship and now I have to bare the return shipping cost which is not fair to me and I have get online service to assist and none of the Ali team can help me insist me to pay for return cost that will refund.