304 Stainless Steel Rotatable Faucet Kitchen Hot and Cold Mixer Vegetable Sink Basin Taps with Hose Accessories
-
( 5 Reviews )Rated 4.80 out of 5 based on 5 customer ratings05
RM222.45 – RM254.55Price range: RM222.45 through RM254.55 (-35%)
89918 in stock
Multifunctional Design: 304 Stainless Steel Universal Rotatable Faucet, Suitable For Kitchen Sinks and Basins, Meet The Needs Of Hot And Cold Water, Convenient And Practical.
High-quality materials: Made of 304 stainless steel, corrosion-resistant and rust-proof, ensure long-term use and keep the luster as new.
Ceramic valve core: Equipped with high-quality ceramic valve core to ensure smooth water flow and long-lasting service life to prevent water leakage.
Flexible rotation: Universal rotatable design, convenient to adjust the direction of water flow, suitable for various cleaning needs, and improve the use efficiency.
Modern appearance: Simple and stylish appearance, perfectly integrated into various kitchen styles, enhance the overall beauty.

Additional information
| Weight | 27 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 cm |
| Brand Name | NoEnName_Null |
| Installation Type | Deck Mounted |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Valve Core Material | Ceramic |
| Origin | Mainland China |
| Housing Material | 304 Stainless Steel |
| Type | Ceramic Plate Spool |
| Number of Handles | Single Handle |
| Feature | None |
| Hot & Cold Water | Yes |
| Is Smart Device | No |
| Style | Single Holder Single Hole |
| Faucet Mount | Single Hole |
| Weight Per Package | <2kg |
| Control | ValvE |
Average Rating
4.80
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
5 Reviews For This Product
Related Products
-
-52%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist360° Rotatable Bathroom Faucet Spout, Deck Mounted Chrome Water Tap, Single Hole Single Handle Hot and Cold Water Mixer
Rated 5.00 out of 502RM89.79RM187.08 -
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist -
-36%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistExtendable Sink Faucet With Hot & Cold Mixer
Rated 4.22 out of 509RM151.89 – RM166.83Price range: RM151.89 through RM166.83 -
-40%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistModern Smart Sensor Intelligent Deck Mounted Automatic Sense Brass Cold Hot Water Mixer Wash Basin Faucet
Rated 5.00 out of 505RM151.18 – RM216.19Price range: RM151.18 through RM216.19 -
-53%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistMatte Black Shower Faucet Set Rainfall High Quality All Metal Bathtub Mixer Tap 4-way With Bidet Stainless Steel
Rated 3.00 out of 501RM270.05 – RM367.31Price range: RM270.05 through RM367.31 -
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistRM777.95 – RM1,614.39Price range: RM777.95 through RM1,614.39 -
-50%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistModern Trendy Deck Mounted Single Handle Hot & Cold Mixer Wash Basin Faucet Black/ Chrome
Rated 4.71 out of 507RM174.89 – RM203.35Price range: RM174.89 through RM203.35 -
-53%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistBathroom Faucet Brass Rose Gold White Bathroom Basin Faucet Cold Hot Water Mixer Sink Tap Deck Mounted Black Rose Gold Tap
Rated 5.00 out of 503RM68.37 – RM253.23Price range: RM68.37 through RM253.23 -
-45%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistRM178.81RM325.02 -
-40%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistRM120.93 – RM180.17Price range: RM120.93 through RM180.17











by R***n
Precious and very good quality. We have ordered G1/2 and received G 3/4 so I have to remove a star
by D***s
Very nice armature. Everything went great. Only one thing botheres me is that when you choose from cold to warm you have to completely rotate the lever. I think when the lever is in the middle it looks like that. And the color designation for cold and warm is wrong. In Germany it is cold on the right. It’s different on the armature. Don’t know if this is a production defect?
by V***o
Looks great
by A***i
It’s a very nice mixer, to try, but very nice
by S***n
The faucet is wonderful! Everything came right and the kit for installation meets, we managed to install without difficulty. We don’t have hot water, so we put a plug as a solution. The water pressure is good, it has not changed. 1.000 note! Recommend!