New 2 Wire Digital Tuya Wifi Video Intercom System 1080P Password IC Card Doorphone Camera Video Doorbell Support Gate and Door
$137.24 – $174.43Price range: $137.24 through $174.43
17 in stock
7-inch and 10 inch Screens are optional
2 Wire Digital Tuya Wifi Video Intercom System 1080P Password IC Card Doorphone Camera Video Doorbell Support Gate and Door
New 2-Wire TUYA Smart Video intercom doorbell Wired 1080P Camera WIFI 7inch Touch Screen 32G TF Add IC Card Password Unlock

1080P 2 Wire 7″ Touch Screen Wifi Video Doorbell, Smart TUYA Home Video Intercom 32G Card Record Kit Motion Detection ID Unlock
7 Inch Tuya Smart Wifi Video Intercom Doorbell with Electric Strike Lock 1080P 2 Wires Video Doorphone System Wireless for Home
7 inch Touch Screen 1 Monitor Wireless Wifi Smart Video DoorPhone Intercom System Doorbell Camera with 1080P Wired Doorbell Tuya



1080P Video Intercom Wifi 7 Inch Monitor Kit for Apartment System Home Security 2 Wire Doorbell Card Swipe Private House Tuya
Tuya Smart Wireless Wifi Video Doorbell System 1080P Doorphone Door HD Inductive Card Camera 7 Inch Touch Screen Video Intercom
Smart 7 Inch Monitor WiFi Tuya Video Doorbell Outdoor Door Bell Waterproof IP65 Intercom Inductive Card Unlock Door Phone Camera
Support Android/IOS Phone Tuya APP / Inductive Card Unlock / Password Unlock

Full HD 1080P
* With the TUYA App, the video doorbell camera transmits 1080P HD live video and playback video to your phone for a better view around your house. This is ideal for your long-term outdoor security.
Rainproof and Night vision


Rainproof and Night vision
IP65 waterproof design,work stable in rainy,cloudy,cold and snow day. Built with 1080p HD camera, anti-oxidation aluminium alloy front panel,Rainproof, Dustproof,and Anti-vandal. IR LED for better night vision.
Compatible with Various Electronic Locks
This apartment video intercom can be connected to various electric locks (electromagnetic locks, electric locks, electric bolt locks) to provide convenience for your life.(Note:Locks need to be purchased separately)



Phone is the Key:
If you forgot your key when closed your door, use your phone to unlock. See, hear and speak to people(like courier) as if you are home, never miss any visitor.It is convenient for elder or people with reduced mobility to open the door.
Touch Sensor Button, Acrylic Wire Drawing Panel
Indoor Monitor is made of Acrylic Wire Drawing Panel and TFT Display with sensitive white light. This is very elegant design, and it adopts advanced touch technology.

Support Multi-device Connection
Micro SD card class 16 up to 256GB
Automatically Snapshot/Record
When visitor press the doorbell or triggered motion detection, the camera will automatically snapshot or record and save in a additional Micro SD card.

Answer The Door In Your Hands
Get alerts on your phone when visitor press the doorbell, you can see,hear and speak to anyone at your door.
Automatic Recording
When visitors press the doorbell or motion detect is triggered, doorbell camera will automatically record videos or snapshot pictures and save them in the extra Micro SD card to protect your home everyday. (SD card needs to be purchased separately)
Support Different Working Modes
Dual-way Intercom, Call Transfer Among Monitors
This Item Is Hands-free And Available For Dual
way Communication. It Supports Communication Between Indoor Monitor And Outdoor Camera, But Also Supports Communication Between Monitor And Monitor.
Motion Detection Function
If you open the Motion Detection Function, it will record the video or snapshots automatically, and you can see what happen on your monitor, Which will keep your house more Safe.


Excellent Performance
♦7″TFT Display, Acrylic Wire Drawing Panel
♦Touch Button,With Storage
♦Room to Room Intercom
♦Door Answering, Monitoring And Unlocking
♦Adjustable Color, Brightness and volume

Multi-languages TUYA system
The system supports many different languages: English, Russian, Arabic, French, Spanish, German and other languages
7 inch Wired Video Door Phone System, Visitors Can Use Call Panel Calls, Then You Use Indoor Monitor Unlocking, Monitoring, Taking Pictures And Recording Video.

Package Included:
1 x 7inch color Indoor Monitor, Monitor mounting plate
1x Outdoor Doorbell Camera,mounting plate
10 x Inductive Card
1x Power adapter
5x 200mm 2 pin connector
1x Screw Bag
1x User Manual


If the user does not need a rain cover, the installation of the rain cover can be omitted.
1. Use drill bits to drill three holes or replace your doorbell.
2. The rain cover is separated from the intercom panel
3. Remove the screws inside the intercom panel
4. Fasten the bottom shell and rain cover to the wall
5. Intercom panel aligned with top of rain cover
6. Pull the intercom panel down to lock the bottom case and fix the bottom screws
7. Fix the wall bracket to the wall with two screws
8. Insert the MicroSD card into the slot of monitor
9. Connect the other end to the ” Last” port of the monitor
10. Connect the monitor to a 24V 1A Plug-In Adapter or DIN Rail Power
11. Hang the monitor on the wall bracket







Additional information
| Weight | 19 kg |
|---|---|
| Dimensions | 11 cm |
| Brand Name | HSmartcam |
| Connection Method | Wired |
| Camera Sensor type | CCD |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| Answering Mode | Hands-free |
| Display Screen Size(inch) | 7 |
| Display Screen Type | Color Touch Screen |
| Zone Input | None |
| Kit Configuration | One to One video doorphone |
| Access Control | Password |
| Type | intercom system |
| Waterproof | Yes |
| Material | metal |
| Smart home platform | Tuya |
| IP Camera Interface | No |
| Samrt Home Interface | Yes |
| Installation | Wall Mounting |
| Resolution | 1080p |
| Communication Interface | Wired |
| Plug Type | UK Plug |
| Certification | CE |
| Model Number | IP70 |
| Sensor Size(Inch) | 1/3 |
| Camera | COLOR |
| Power (W) | 220v |
| Viewing Angle (°) | 140 |
| Size | 7" TFT LCD video doorphone |
| Doorbell | Yes |
| 7 inch LCD Memory | Support Max. 32GB SD card |
| Keypad | Touch button |
| HD 1080P Camera | View Angle lens:2.1mm 140 Degree |
| Remote Control Support | Iphone,Android Phone,Ipad,PC |
| Outdoor Camera | Support night vision |
| Tuya smart app | support video door phone intercom system |
| Outdoor Camera Resolution | AHD 1080P |
| Motion Detection | Support |
| Doorbell Operating Tempe | -40℃ ~ + 60℃ |
| Electronic Locks Connection | Support |
| Doorbell Material | Metal |
| Doorbell Perspective | 140° |
| HD 1080P Resolution | 7 inch TFT LCD Touch Monitor |
| Type Intercom System | Waterproof: Yes |
| Waterproof Camera | Support Inductive Card Unlocking |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
-
Wireless Wifi Video Doorbell System, 1080P Doorphone Door Camera, 7 Inch Touch Screen, Video Intercom 32GB card for Home 4 Wire
Rated 4.39 out of 592$112.50$321.30 -
-34%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist4K 8MP Wifi Camera PTZ Outdoor Dual Screen Human Detection Dual Lenses 10MP Security Protection IP Camera Audio O-Kam Pro
Rated 4.80 out of 5135$23.54 – $35.06Price range: $23.54 through $35.06 -
-19%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist3 Unit Multi Apartments Intercom Video Doorbell with RFID Card Unlock 7inch 4Wired Video Door Phone System
Rated 4.56 out of 509$133.64$164.99 -
-36%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistFingerprint Waterproof Outdoor Garden Lock Remote TUYA WIFI App Smart Life Code Keyless Smart Door Lock Electric Rim Lock
Rated 5.00 out of 501$62.54 – $67.09Price range: $62.54 through $67.09 -
-53%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistOutdoor Wifi PTZ Camera Dual Lens 4K 8MP HD Outdoor IP Camera 4MP Auto Tracking Security CCTV Surveillance iCsee P2P
Rated 4.85 out of 5120$27.65 – $39.27Price range: $27.65 through $39.27 -
-56%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya Smartlife APP Remote Control Smart Fingerprint Cabinet Drawer Strongbox Mailbox Electric Lock
Rated 5.00 out of 501$18.45 – $19.28Price range: $18.45 through $19.28 -
-42%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistTuya APP, Smart Life APP, Voice Control Intercom Smart Lock, 3D Face Recognition, Fingerprint Password Smart Door Lock With Camera
Rated 4.11 out of 509$106.77 – $115.51Price range: $106.77 through $115.51 -
-25%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Wishlist$53.46 – $57.95Price range: $53.46 through $57.95 -
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistSmart Home WiFi Remote Unlock Electronic Fingerprint Digital Door Lock With HD Camera And Indoor Display Tuya App
Rated 5.00 out of 501$74.36 – $82.61Price range: $74.36 through $82.61 -
-34%Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page WishlistOutdoor Waterproof Lock Wifi Tuya APP Remote Voice Intercom Electronic Door Lock Face Fingerprint Smart Door Lock With Camera
Rated 4.90 out of 529$188.22 – $209.98Price range: $188.22 through $209.98












Reviews
There are no reviews yet.